teerden berichten kregen van de hoofdof ficieren en officieren van de Heerlijkhe den, dat de epidemie zich uitbreidde. Ge deputeerden besloten de patiënten hulp te bieden. Hulpmiddelen werden hun toegereiktwaaruit deze dan ook bestaan mogen hebben. Maar toen drie jaar later de rode loop was uitgebroken in Nijme gen, kwam er een voorstel van het kwar tier van Zutphen om de op 22 november in Nijmegen te houden landdag uit te stellen tot 4 december 1 782. Veel beteke nis zal dit uitstel wel niet hebben gehad, maar in ieder geval zijn de andere kwar tieren nu wel akkoord gegaan. Het ver slag van de landdag is tenminste geda teerd 4 december 1 782. Er werd trou wens voornamelijk gesproken over het Reglement op het houden der spring- h engs ten3 De rode loop kwam steeds dichterbij en dat ontging de magistraat niet. Vandaar de aandrang op het college van provi soren van het Oude en Nieuwe Gasthuis om het lazaret, dat in 1 776 speciaal voor patiënten met besmettelijke ziekten was gebouwd, in gebruik te nemen. Het is wel typerend voor de werkwijze van provi soren, dat men het lazaret pas in gebruik nam toen de stad de nodige garanties had gegeven voor de financiële gevolgen. Daarnaast besefte het stadsbestuur, dat rode loop in behoeftige gezinnen een ex tra risico betekende in verband met de krappe huisvesting en dikwijls slechtere hygiënische omstandigheden. Daarom kregen de praktiserende medici in febru ari 1 783 de opdracht wanneer de besmet tende koortzen zig in gebrekkige huisge zinnen openbaren zulks datelijk den Ge richte te informerenAlle vreemdelingen werden geweerd uit vrees, dat zij de be smetting zouden overbrengen. Op 31 juli werd aan de garnizoenscommandant ge vraagd, tot weringe van de roode loop, de schildwachten opdracht te geven de vreemde en pakdragende Joden bij de poorten aan te houden en aan te brengen bij de Heren van den Gerichte. Een dag later werd besloten, dat in verband met het voorkomen van de rode loop in Nij megen, Arnhem en Grave, op de aan staande kermis geen mensen uit deze ste den met kramen of tafels zouden worden toegelaten. Ook het venten werd hun ver boden 4. Weer een dag later stond de rode loop letterlijk voor de poort. Dr Justinus Teng- bergen meldde bij de magistraat, dat hij een paar dagen daarvoor bij een patiënt uit Voorst was geroepen, die rode loop bleek te hebben. Deze patiënt knapte weliswaar weer op, maar nu was zijn hulp ingeroepen voor een paar andere, eveneens met rode loop. De Zutphense magistraat maakte er geen bezwaar tegen, dat hij de behandeling op zich nam. Maar dit was wel aanleiding om de bepa- ing uit 1 779 weer te herhalen, dat perso nen uit besmette gezinnen buiten de poort moesten wachten, wanneer zij me dicijnen of iets anders kwamen halen. Zij konden hun wensen kenbaar maken aan de schildwacht. Deze zou het doorgeven aan de opzichter van de brug en deze moest dan de bestelling verzorgen en deze via dezelfde weg buiten de stad la ten brengen. Eindelijk, op 4 augustus 1 783, brak de epidemie ook uit in Zutphen. Dr Tengber- gen meldde twee gevallen: Vroesink in de Barlheze en ene Clement in de Hospi taalspoort. De patiënten konden geen van beiden de noodzakelijke medicijnen be talen, maar ze wilden daarvoor niet naar de diakonie gaan, omdat zij daarvan nog nooit hadden getrokken. Tengbergen mocht voorlopig de medicijnen op stads kosten uit de apotheek laten halen. Ver der besloot het stadsbestuur de preven tieve maatregelen uit Harderwijk uit 1 779 te laten herdrukken en verspreiden. Een rondreizende operateur, Rodermel jr. ging, toen hij niet in de stad mocht opere ren, naar de herberg 't Kanon, aan de overkant van de IJssei, juist buiten de stadsgrens. Dat hielp dus niet veel! Met alle mogelijke maatregelen trachtte men de rode loop buiten de stadspoorten te houden. Omdat in Arnhem nog steeds dysenterie was, werd het de inwoners van Zutphen verboden om daar naar de ker mis te gaan met kramen of koopman schap. Toen een kind van de Heer van de 47

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 13