J. van der Kluit Met deze naam werd vroeger een be smettelijke ziekte aangeduid, die tegen woordig beter bekend is als dysenterie en die gepaard gaat met bloederige diarree. In de tijd toen men nog geen idee had hoe besmetting werd overgebracht, het bestaan van bacteriën onbekend was, kon de ziekte vele slachtoffers maken. In december 1 778 werd rode loop reeds geconstateerd in Dieren. Achteraf bleken al in oktober en november zich de eerste gevallen te hebben voorgedaan. Op 6 ok tober 1779 had de richter van Doesburg de in Zutphen woonachtige adjunct medicinae doctor van de Graafschap, J.H. Berns, naar Drempt ontboden. Niet alleen daar, maar ook in Hoog-Keppel, Steenderen en Zelhem heeft hij acht dagen lang de dysenterie-patiënten be zocht1. Berns kreeg vanwege zijn ver dienstelijk werk tijdens de epidemie van het Kwartier van Zutphen een gratificatie van 150.-. Op 16 oktober 1 779 besloot de stad Zut phen de bevolking op de hoogte te stellen van het dreigende gevaar door middel van een publikatie. Medici en chirurgijns werden gewaarschuwd en verzocht even tueel gevallen van rode loop aan de ma gistraat te melden. Tussen 24 oktober en 4 november werd een aantal maatregelen uitgevaardigd ter voorkoming van de epi demie: 1Aan de andere kwartieren werd voor gesteld de aanstaande landdag niet door te laten gaan. 2. De aanstaande koude veemarkt werd verboden. 3. Er werden beschermende maatrege len uitgevaardigd voor de vette bees tenmarkt op Donderdag, evenals de gewone wekelijkse markt. 4. Den Roomschen priester werd ont boden. Hem werd opgedragen de vreemde en buiten sijn gemeente ho rende personen te vermanen de kerk hier ter stede te vermijden. 5. Nadere publikatie op het rein hou den der straten. 6. Wekelijkse bedestonden op maandag van elf tot twaalf uur. 7. In Elburg was ook rode loop. De vis- karren uit Elburg moesten een schrif telijke verklaring hebben, dat de voerlieden niet kwamen uit huysen met voorm. siekte besmet. 8. Timmerlieden moesten (hoe eer hoe beter) vier publicque secreten bou wen. Nu weten wij, dat men dit juist niet had moeten doen: openbare toi letten zijn natuurlijk een bron van besmetting! 9. Mensen, die van buiten de stad ten behoeve van patiënten met rode loop medicijnen kwamen halen of andere nootwendighedenmoesten het voor schrift van de dokter afgeven aan de schildwacht, die er voor moest zor gen, dat het nodige werd opgehaald. Degene, die de medicijnen kwam halen moest zolang buiten de poort wachten. 10. De voorschriften ter bestrijding van de rode loop, zoals deze in Harder wijk waren opgesteld, werden ver menigvuldigd en in de stad verspreid. 11Een jaar later werd er nog een aparte bepaling aan toegevoegd: aangezien de rode loop in Terborg grasseert (toeneemt) moesten zo min mogelijk mensen vandaar op de koude vee markt, maar ook bij andere gelegen heden, in de stad worden toegela ten 2. Het voorstel van Zutphen om de landdag van 9 november uit te stellen werd door de andere kwartieren verworpen. Men was van mening, dat eerst het verdere verloop van de epidemie moest worden afgewacht. Maar een maand later werd men toch ongerust, omdat de Gedepu- 46 De rode loop

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 12