Duitse soldaat kwam het huis binnen, op zoek naar schoonmaakmateriaal voor zijn wapen. Hij adviseerde de familie om dek king te zoeken in de hal van het huis en niet in de kelder. Het gevaar om opgeslo ten te raken in de kelder van een bran dend huis zou te groot zijn. Dit advies werd opgevolgd. Nog vaak denkt Henk Dykman aan deze vijandelijke soldaat, die met de dood voor ogen en in het heetst van de strijd niet alleen aan zich zelf dacht, maar ook aan de veiligheid van wildvreemde mensen. Hij redde met zijn advies waarschijnlijk het leven van de achtergebleven Dijkmannen. De school en het huis lagen nu in de frontli nie. Granaten sloegen dicht bij in. Toen uiteindelijk de inslagen stopten ging Jan Dijkman voorzichtig buiten kijken. Bij het openen van de deur hoorde hij pas het mitrailleurvuur, hij vluchtte net op tijd weer naar binnen, want rond het huis vie len nog dichterbij mortiergranaten. Even later werd de oranje gloed van vuur, af komstig van vlammenwerpers, zichtbaar. Jan Dijkman liep weer naar buiten en al DutchDutch roepend maakte hij duide lijk dat er hier geen Duitsers meer waren. Het vuur doofde toen een deel van de fa milie ook tevoorschijn kwam. Daarna, in de gang, vond de zeer emotionele ont moeting plaats met de eerste Canadezen. Ook na deze ontmoeting bleef het een korte tijd gevaarlijk rond de school. Duitse sluipschutters en mitrailleurs vuur den van verschillende kanten op de Ca nadese infanterie, die op de buik op de Looërenk moest blijven liggen. Vooral het vuur dat van de hoge gebouwen van het psychiatrische ziekenhuis Het Groot Graffel kwam, zo'n 300 meter verder naar het noorden, was moeilijk te neutra liseren. De Canadezen bij Dijkman vroe gen per radio om steun van de artillerie. Een stuk rijdend geschut met een zwaar kanon kwam via de Dennendijk en de boerderij Berghege naar de Looërenk, vanwaar de paviljoens van het ziekenhuis stuk voor stuk werden beschoten en erg beschadigd. De aanwezige patiënten en Loopgraven bij Het Groot Graffel. '•'.vjfv 6

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 8