hard en scherp. Aan de rechterkantveel dichter bij ons huisvuurden twee vijan delijke soldaten op de tanks vanuit een loopgraaf. Ik werd misselijk en plot seling besefte ik wat oorlog werkelijk be tekende Het gaat over mensen die el kaar doden. Hier gebeurde het vlak voor mijn ogen. Leesten zou niet zonder slag of stoot ge nomen worden, dat werd snel duidelijk, 's Nachts bereikten de eerste Glens Vier- akker. Het hoofdkwartier werd gevestigd in Huis Vierakker. Veel tijd om te rusten was er niet. Al gauw werden de eerste twee compagnieën afgezet langs de we gen tussen Vierakker en Leesten, onder andere langs de Hekkelerdijk. De eerste Canadese infanteristen stuitten al na een paar honderd meter op mitrail- leurvuur vanuit de loopgraven, onder an dere in de buurt van boerderij Het Lan- sink. De mensen in de kelders van de boerderijen maakten zeer angstige uren door. Overigens was een deel van de plaatselijke bevolking op dat moment al Aimé Periard, Canadese bevrijdergesneuveld bij Leesten op 4 april 7 945. Begraven op het oorlogskerkhof in Holten. weggejaagd door Duitse troepen of uit zichzelf gevlucht in de richting van het bevrijd gebied, naar afgelegen boerde rijen of naar Vorden, Wichmond, Vierak ker en andere plaatsen. Het was voor de mensen die achtergeble ven waren heel moeilijk in te schatten hoe en waar de strijd zich precies af speelde, zij verbleven soms dagenlang in de kelder. Zo werd in het wilde weg in de kelder van Overdijkink geschoten, waar zich twee families bevonden, voordat een Canadees zich boven aan de keldertrap meldde, vertelde dat het nu veiliger zou worden en dat zij het licht in de kelder, dat hij meegebracht had, aan moesten la ten. Gelukkig was niemand verwond. Vanwege de heftige tegenstand werd de hulp ingeroepen van een aantal Sherman tanks van de Sherbrooke Fuseliers. Lang zaam maar zeker rukten de bevrijders op in de richting van het centrum van Lees ten. De artillerie zorgde vanaf hun batterijen rond Vierakker ook voor ondersteuning vanuit de achtergrond. Een aantal doelen in het centrum werd bestookt. Het is waarschijnlijk dat hierbij ook de molen geraakt werd waar een Duitse uitkijkpost in vermoed werd. De molen van Leesten ging op die 4e april volledig in vlammen op. Het einde kwam voor de verdedigers bij Het Lansink toen laat in de middag drie zgn. crocodiles arriveerden. Dat wa ren grote vlammenwerpers op Churchill- tanks gemonteerd. De volgende dag, toen de stelling weer was afgekoeld, werden daar 35 verkoolde lijken van jonge Duit sers gevonden. De bevrijding van de familie Dijkman Na het centrum van Leesten naderden de bevrijders nu ook de school, 's Morgens hadden Jan Dijkman en zijn vrouw beslo ten te proberen hun kinderen in veilig heid te brengen. Twee aan twee bereikten de kinderen veilig Het Hietink, maar artil lerievuur hield de laatste twee, Henk en zijn jongere zusje, tegen. Een jonge f 5

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 7