[een paar van deze kaarten overleefden, één hangt in Canada bij Henk Dykman aan de muur; CTS]. Toen deze officieren vertrokken waren, verwachtten de Dijk mannen de Canadese bevrijders met open armen te kunnen ontvangen. Maar dat bleek helaas niet het geval. Op Goede Vrijdag (30 maart) arriveerde een aantal jonge Duitse soldaten die zich in het veld ten zuiden van de school ingroe ven. Het waren vooral fanatieke parachu tisten in de leeftijd van 16 tot 19 jaar, die bij Leesten hun eerste en ook laatste ge vechtservaring opdeden. De school zou toch nog midden in het strijdtoneel terecht komen. De strijd rond Leesten brak uit bij het aanbreken van de dag op Paasmaandag 2 april. Op deze dag werden de eerste verkenningen uitge voerd door Canadese hulptroepen, de eerste schoten werden gewisseld, drie boerderijen in Warken verbrandden en de eerste Canadees sneuvelde in de Slag om Zutphen. In oost Warken, ten oosten van Leesten, werden de eerste Duitsers gevangen genomen. Dit waren meer dan 60, voornamelijk oudere, militairen die inzagen dat hun strijd verloren was. Later werd vooral in Leesten-west om bijna elke boerderij strijd geleverd. Een groot aantal ging in vlammen op. De Canade zen stuitten vanuit verschillende kanten op onverwacht heftige tegenstand. Tijdens de gevechten kwamen 'slechts' drie burgers, waaronder een school meisje, om het leven. In de middag van 2 april bereikte zwaar artillerievuur ook de omgeving van de schooi. Aan beide zijden van het huis van de school ontplofte op een gegeven mo ment een granaat. Door de explosie werd grootmoeder Dijkman, die voor een raam zat te naaien, door de kamer geslingerd. De hele vloer was bezaaid met glas, maar grootmoeder Dijkman had wonderbaar lijk genoeg geen schrammetje. Het gra- naatvuur trok verder naar het noorden, gedurende vijf achtereenvolgende nach ten hoorden de Dijkmannen het huilen van de projectielen in de richting van Zutphen. V4 m Luchtfoto Leesten gemaakt tijdens een Canadese verkenningsvlucht op 7 april 1945. Duidelijk zichtbaar zijn de loopgraven (rechtsonder) en restanten van een lucht- afweerstelling (linksboven) van de Duitse tegenstand. Op 3 april bereikten de eerste Canadezen Leesten. Het waren manschappen van het 7e Verkenners regiment, die hun verken ningen uitvoerden voor de 9e (Highlan ders) Brigade. Zij wilden weten waar de Duitsers zich ingegraven hadden. Zij ble ken zich langs een aantal van de hoofd wegen, op strategische plaatsen als split singen van wegen en glooiingen in het landschap te bevinden. Hun drie grootste versterkingen waren aangelegd ten zui den van de molen, bij Het Lansink (waar een 75 mm kanon stond dat hevig vuurde), ten westen van de molen en ten noorden van de molen bij Het Molen- zicht (waar een 88 mm kanon stond, dat weinig of niet geschoten heeft). Vanuit die posities verdedigden de Duitsers zich met hand en tand. Een ooggetuige van één van de schermut selingen: Ik zag ze [de Canadezen; CTS] meteen. Een klein voertuig op rupsbanden ver scheen vanachter een grote boerderij. Een kleine tankin de vorm van een sigaren doos,open aan de bovenkant Een tweede tank verscheen. Toen merkte ik het geluid van machinegeweervuur op 4 5 I m

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 6