het naar Laag Keppel. De 8e Brigade boog daarna af in de richting van Does burg, terwijl een deel van de 9e Brigade, onder andere de Glens, zonder al te veel tegenstand via Baak, Wichmond en Hackfort oprukte naar Vierakker, waar ze op de vroege ochtend van 4 april arri veerden. De Glens waren in juni 1940 in Corn wall, provincie Ontario, Canada gemobi liseerd. In juli 1941 vertrokken zij naar Engeland, waar zij verder getraind wer den. Op 6 juni 1944 bereikten zij met de invasie het Europese continent. Sinds D-day hadden de Glens vooral ver liezen te betreuren bij gevechten in Frankrijk (onder andere in de omgeving van Caen, Falaise en Boulogne) en in Zeeland bij de bevrijding van west- Zeeuws-Vlaanderen, waar in oktober 1944 27 Glens sneuvelden. Bij Leesten en in Zutphen vielen nog eens 15 Glens. Later zouden bij Leer, tijdens de opmars in Duitsland, twee weken voor het einde van de oorlog nog eens 20 man omko men bij het oversteken van de rivier de Ems. In totaal sneuvelden er tijdens de opmars ongeveer 200 Glens. De slag om Leesten Leesten was in de oorlog een klein agra risch gebied van een paar vierkante kilo meter. Aan de westkant bevond zich het gehucht Leesten dat bestond uit een kleine kruidenierswinkel, een korenmo len, een smederij, een timmermanswerk plaats, een bakkerij en een paar boerde rijen. Een kilometer ten oosten van het gehucht stond de christelijke school met het huis van het hoofd, Jan Dijkman, er aan vast gebouwd. Ongeveer 100 kinde ren uit de omgeving gingen er naar school. Vlak voor de slag bij Arnhem, september 1944, werd de school door de Duitsers gevorderd. Zij trokken erin, waarbij een officier de grootste kamer in het huis voor zich opeiste. Op dat moment woonden er in het huis, dat maar 4 slaapkamers had, vader, moeder, opa en oma (overgeko men uit Amsterdam) en zes kinderen Dijkman. Toen in maart 1945 het bericht kwam, dat de geallieerden de Rijn waren overge stoken, moesten de twee overgebleven Duitse officieren de door hen in de school gedrukte legerkaarten vernietigen Christelijke school Leesten (foto situatie 1949).

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 5