Jan Kreijenbroek Kort voor de bevrijdingaprii 1945, zijn in Zutphen nog dertien mensen dood ge schoten. Vier van hen in de buurt van het Huis van Bewaring de andere negen op de IJsselkade. Hieronder vindt u het verhaal, zoals het grotendeels is afgedrukt in het boek Zut phen in oorlogstijd, van jaar tot jaar, van maand tot maand. Op 21 januari 1945 vindt er in Zutphen nog een commandowisseling plaats bij de SD. Untersturmführer Heinemann wordt dan Kommandoführer. De Befehlshaber der Sicherheitspolizei heeft hem de vol gende taken opgelegd: a. het veilig stellen van vervoer en mate riaal voor de Duitse troepen. b. zorgen voor voldoende arbeidskrach ten ten behoeve van de Organisation Todt (weigeraars mogen zonodig tot werken gedwongen worden). c. de strijd aanbinden met de verzets- Zijn collega uit Lochem vertelt hem dat hij is benoemd omdat zijn voorganger niet krachtdadig genoeg is opgetreden. Daarom wordt aan verzetsgroepen spe ciale aandacht besteed en het lukt hem, volgens zijn zeggen, binnen zeer korte tijd de volgende verzetsgroepen op het spoor te komen: Ordedienst, Raad van Verzet, Knokploeg Nederland, Landelijke Organisatie, Het Parool, C.P.N. en de illegale spoorwegorganisatie. In de maanden dat hij in Zutphen werkt worden door zijn commando ongeveer 200 personen gearresteerd waaronder zo'n 50 zware gevallen. Hieronder ver staan de SD-functionarissen ondermeer degenen die rechtstreeks dan wel zijde lings bij het illegale werk zijn betrokken. Iemand die het verzet financieel steunt is een zwaar geval. Een politieman die on derduikt zonder zijn wapen mee te ne men is geen zwaar geval en wordt hij na arrestatie in een 'Lager' opgespoord dan kan hij daarvoor doodgeschoten worden. Het in bezit hebben van één illegaal blad is geen zwaar geval - van meerdere wel. Gevangenen waar mogelijk veel van af hangt mogen, na toestemming van de Dienststelle Lochem, verscherpt verhoord worden. Verschillende personen maken later bij het proces tegen Heinemann melding van mishandelingen door middel van slaan en schoppen. In sommige ge vallen wordt gebruik gemaakt van gram- mofoonmuziek om het kermen van de mishandelden niet te horen. Het Rode Kruis brengt op 26 maart samen met enkele mensen van de hulppolitie twee stoffelijke overschotten naar het lij kenhuisje van het Algemeen Ziekenhuis. De Sicherheitspolizei heeft hierom ge vraagd met de mededeling dat de twee, de 57-jarige J. Telkamp en de 28-jarige G.J. Sprokkereef uit Ruurio, tijdens de vlucht zijn neergeschoten. Op de avond van 30 maart worden weer twee stoffelijke overschotten overge bracht van het Huis van Bewaring naar het lijkenhuisje van het ziekenhuis. Deze mensen, de 22-jarige H.J. ten Have en de 41-jarige J.H.B. ten Barge uit Eibergen zijn volgens een mededeling van SD standrechtelijk terechtgesteld. Eind maart 1945 krijgt Heinemann van de Gefechtskommandant de opdracht het Huis van Bewaring in Zutphen te ontrui men. Hij meldt dat aan zijn chef Sturmführer Haaze in Lochem; hij vraagt hem instructies ter zake van de gevange nen. 14 Negen doden op de IJsselkade

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 16