kenhuis, omdat hij per se bij zijn patiën ten en staf wilde zijn. Op dat moment staakten beide zijden korte tijd het vuur. Uit het feit dat de dokter veilig terug kon keren naar het ziekenhuis concludeerden de Canadezen dat er op dat pad geen mijnen waren. Een carrier met een zwaar machinegeweer reed daarop de tuin van het Graffel in en kon het Duitse vuur ef fectief uitschakelen. Maar de slag om Leesten was nog niet beëindigd, 's Nachts waren nog vijandelijke patrouilles actief in Leesten. De Glens bleven voorlopig bij de school om bij te komen van een lange dag felle strijd. De daadwerkelijke bevrij ding van het gebied oostelijk van de school, van het kerkhof en van Het Groot Graffel was een taak voor de North Nova Scotia Highlanders. Die strijd duurde nog de hele nacht. De familie Dijkman sliep vlakbij, bevrijd, door al het oorlogsru moer heen. De North Nova Scotia Highlanders en de bevrijding van Warnsveld De 4e april begon slecht voor de North Novas. Aan de IJsseldijk bij Bronkhorst kwamen ze onder vijandelijk mortiervuur te liggen en verloren drie kameraden. Later op de dag werden ze afgezet in de buurt van restaurant De Boggelaar bij de hoofdweg van Vorden naar Zutphen. Er zou ondersteuning komen van de tanks van de Sherbrooke Fuseliers maar die werden opgehouden bij Leesten (zie bo ven). Zij kregen de opdracht op te trekken naar het noorden in de richting van Warnsveld en Zutphen. De opmars was moeilijk vanwege allerlei barricades die waren opgeworpen. Men stuitte bij de boerderij Pieperij, bij het kerkhof, bij de boerderij Klein Graffel en bij Het Groot Graffel op zware tegenstand. In de buurt van het kerkhof had enkele dagen eerder een verkenningsregiment ook al proble men gehad. Er werd gevochten tussen de grafstenen. In een klein gebouwtje werd een aantal doden gevonden, maar tussen de lijken bleek zich ook nog een aantal Duitsers verborgen te hebben. Zij werden krijgsgevangen gemaakt, daarbij ver wondde een van de gevangenen nog ser geant Russell Jackson, die met 25 man het kerkhof had betreden. Ongeveer de helft van deze Canadezen was na de strijd om het kerkhof nog in staat om te vechten. [In het voorjaar van 1990 be zocht Jackson het kerkhof in Warnsveld samen met de burgemeester. Groot was alom de verbazing toen hij nog precies een aantal door kogels beschadigde graf stenen kon aanwijzen; CTS.] De Canadezen trokken verder door het bos en kwamen vervolgens terecht op het terrein van Het Groot Graffel. Het terrein en de gebouwen, die voor een deel zwaar beschadigd waren, werden zorg vuldig uitgekamd. Daarbij moest zeer voorzichtig opgetreden worden, omdat zich in het ziekenhuis nog een groot aan tal psychiatrische patiënten bevond met hun verzorgers. De aangetroffen Duitse soldaten, die niet gesneuveld waren, wer den krijgsgevangen gemaakt. Vroeg in de morgen van de 5e april konden de ver pleegsters in alle rust samen met hun be vrijders over het terrein lopen. Een andere compagnie van de North No vas, die via de Weerstraat op de Lochem- seweg was gekomen om naar Warnsveld te gaan, ondervond geen noemenswaar dige problemen. Die ontstonden pas bij Huize 't Velde, waar de hoofdweg vanuit Vorden op de weg uit Lochem uitkomt. Verderop, vlak bij Hotel De Kap, hadden de Duitsers in een eik een platform ge bouwd met daarop een dubbelloops 20 mm snelvuur kanon. Van daar bestreken zij de belangrijke kruising. De strijd ging enige tijd op en neer bij Het Jachthuis. Nadat er Engelse versterkingen, in de vorm van crocodiles waren verschenen was het pleit gauw beslecht, dit was de laatste zware strijd om Warnsveld. In de loop van de middag van 5 april 1945 was heel Warnsveld bevrijd. Bij de strijd om Warnsveld verloren 5 North Novas het le ven en raakten er 25 gewond. De doden werden op 7 april door hun kameraden begraven, met doodgraver Antoon Den kers als ooggetuige, op het kerkhof van Warnsveld. 9

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 11