doel van de stichting wordt aangepast. Het gaat nu om "de bevordering van het algemeen welzijn, door aanwending van het kapitaal tot maatschappelijke doelein den, in hoofdzaak voor genezing en ver pleging van zieken en gebrekkigen, het verschaffen van onderkomen aan bejaar den of gebrekkigen, het verschaffen van passende bezigheden aan onmaatschap pelijke of onvolwaardige personen of het voorzien in de behoefte aan kleine kredie ten van personen, behorende tot de eco nomisch zwakke groep des volks." In 1976 werd de exploitatie van de 'witte woningen' beëindigd. De gemeente Zutphen werd - via moeilijke onderhan delingen met Hic Jacet Robur - eigenaar en liet alles afbreken. Daar was voldoen de aanleiding toe. Veel woningen waren wegens verval, veroorzaakt door vernie lingen en gedeeltelijke leegstand, al dicht getimmerd. Tenslotte In de inleiding kwamen twee archiefjes ter sprake. Ik wil er ook mee eindigen. In het secretariearchief van de gemeente Zutphen bevindt zich een dossier over de aankoop van 'het witte dorp'. In dit dos sier zit een brief van het Genootschap Ar chitectuur et Amicitia waarin het bestuur van dit genootschap er bij het gemeente bestuur van Zutphen op aandringt te zor gen voor voldoende documentatie van het complex. Men denkt aan bouwtekenin gen, stedebouwkundige plansituaties, fo torapportage, briefwisseling, e.d. Als antwoord hierop schrijft het college in april 1977: "Vanwege de ook dezerzijds bekende sociale en monumentale aspec ten aan het complex, achten wij het van belang, de terzake gevoerde correspon dentie, alsmede bouwtekeningen e.d., voorzover nog aanwezig, voor de ge meente Zutphen te behouden en op de langere termijn in ons - uitstekend geoutil leerde - oud-archief [dan net verhuisd naar de Spiegelstraat; JR], gevestigd in een speciaal voor dit doel bestemd gebouw, te bewaren, zodat ook latere generaties in de gemeente Zutphen zelf kennis kunnen nemen van de geschiedenis van deze wo ningen." Met dit dossier is de documentatie van 'de witte woningen' compleet. De grote ver dienste ligt echter bij de jongeren die des tijds het sinaasappelkistje bij het Stadsar chief hebben afgeleverd. Zonder die infor matie was dit een zwarte vlek in de docu mentatie van het witte dorp geworden en gebleven. J m si 55

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 9