dat de principes die ons bij het bouwen lei den, inderdaad normaal en gezond zijn."' Carel Reesink Kort daarop wordt begonnen met het pro ject voor goedkope en goede eengezins huizen in Zutphen. Opdracht hiervoor werd verstrekt door Carel A. Reesink. Reesink zag het als zijn opdracht naar beste kunnen zélfde maatschappij te ver anderen. Hij kon daarbij gebruik maken van een aanzienlijk kapitaal. Het moest de gemeenschap ten goede komen. Niet door het simpelweg aan een charitatief doel te schenken, maar door het te inves teren in een concreet, en zakelijk opgezet project/1 De witte woningen zijn dan ook niet in opdracht van een woningbouwver eniging maar van een particulier ge bouwd. Iemand die er, bedrijfsmatig ge zien, niet in geïnteresseerd was. Zutphen had echter behoefte aan zo goedkoop mogelijke woningen met hu ren, "bereikbaar voor de bewoners der krotten uit de oude binnenstad." Ander zijds moest de bouw volkomen rendabel zijn, niet alleen "van het standpunt eener woningbouwvereeniging uit, maar ook van dat van een normaal particulier be drijf."7 Zutphen was een stad met lage lo nen en eenvoudige woonzeden. Het bou wen van deze woningen paste in feite uit stekend bij het gedachtengoed van Reesink: het was in wezen sociaal nuttig. Natuurlijk waren er ook eisen gesteld aan de woningbouw. Er moest iets gebouwd worden dat kon gelden als verbetering van ergerlijke misstanden op woningge- bied. Het moesten woningen zijn die ge toetst konden worden aan de waarde van de moderne bouwideeën. "Als richtsnoer werd ten slotte aanvaard, dat de wonin gen moesten zijn van een volkomen on bevooroordeeld doorgevoerden eenvoud, dat zij echter anderzijds geen enkel ele ment van onmenschwaardigheid mochten bevatten. Als onmenschwaardigheid wer den dan o.a. gevoeld: ondoelmatigheid, verbrokkeling, gedachteloos vasthouden aan het bekende, onmogelijkheid of on voldoende gelegenheid tot hygiëne in de woning, tot ontwikkeling van het gezins leven, enz."8 Bouwfilosofie Waarom heeft Van Tijen op die rampzali ge plek - zo kijken we er nü tegen aan - deze woningen gerealiseerd? Het was Van 52

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 6