Van Tijen Architect Ir. W. van Tijen (1 894-1 974) was een bouwkundige die zijn leven lang gestreden heeft voor moderne sociale wo ningbouw.1 In de jaren '30 was De Pol hét voorbeeld van 'nieuw zakelijke woning bouw'. De woningen waren pretentieloos, maar hadden een monumentale zeggings kracht. Om het met de woorden van Van Tijen te zeggen: "Zo eenvoudig en helder, eerlijk en sociaal zal de nieuwe stede- bouw er uitzien in de betere maatschappij die zal komen." De Pol werd opgezet als onderdeel van een grotere woonwijk die hier gepland was. Maar het is nooit tot uitvoering geko men. Integendeel. De vijf blokjes wonin gen kwamen geïsoleerd te staan op een industrieterrein in een uithoek van Zutphen. De winkels, die Van Tijen aan de kop van het blok realiseerde, zijn eco nomisch niet haalbaar gebleken. De latere bebouwing van dit gedeelte van Zutphen was slecht aangepast aan de wit te woningen, op geen enkele wijze is ge reageerd op wat er stond. "De Pol was een uniek stukje geschiedenis", de be langrijkheid hiervan werd in Zutphen al tijd zwaar onderschat.4 Bouwen voor Reesink Naar Rotterdams voorbeeld (waar Van Tij en ook een 'wit dorp' gerealiseerd had) werd een naamloze vennootschap opge richt: 'NV Bouwmaatschappij De Pol'. Reesink werd enig aandeelhouder. Hij nam ook het beginkapitaal mee en Van Tijen werd directeur. Het resultaat - de woningen achter het bedrijf van Reesink - werd later in de pers bejubeld en ver guisd. Van Tijen en Reesink kenden elkaar via een Delftse relatie (Reesink heeft een jaar bouwkunde gestudeerd). Eerstgenoemde bood de tweede de mogelijkheid zo'n so ciaal experiment van de grond te tillen. Ze kenden elkaar goed en bleken uitste kend te kunnen samenwerken. Het pak huis (1930) van de firma Reesink met aan gebouwd kantoor domineert nog altijd het begin van het industriegebied. Het kan toorpand is gemaakt naar een ontwerp van Van Tijen en Maaskant (1936). Het pakhuis heette Van Tijens 'stenen doch ter'. Wanneer dat gebouw gereed is schrijft hij: "Met mijn grote stenen dochter van 15x45x25 meter gaat het naar zin. Het gebouw is bijna klaar en wordt 15 ja nuari in gebruik genomen. De hele bouw is erg naar wederzijds genoegen verlopen en wij hebben met Reesink weer allerlei nieuw, zij het met het oog op de malaise ook kleiner werk opgedragen gekregen. Het zijn betrekkelijk kleine opdrach ten, die daartegenover een geweldige hoop moeite en tijd vragen en naar buiten toe niet zoveel tonen, maar toch ben ik er nog blij mee, omdat het bewijst dat de fir ma Reesink juist voor dit typische prakti sche werk vertrouwen in ons heeft gekre gen, en ook, omdat je van het uitzoeken van dergelijke dingen, die je niet elke dag tegenkomt - kranen, ventilatie, belichting enzovoort - veel leert. Het is een eer lijke vierkante kas geworden, waar je met plezier naar kijkt. Ook bij Reesink voelen ze veel voor het uiterlijk van het gebouw, wat ik ook wel leuk vind, omdat wij er bij de vormgeving absoluut geen rekening mee hebben gehouden, wat deze of gene ervan zouden vinden, maar ons alleen naar het gebouw zelf hebben gericht. Dit resultaat is voor mij nu wel een bewijs, 51 »LATTE<3ftOMD EN DOORSNEDE OP SC HAAL 1A100 VAN EEN WONING ÉN Ö£N WQN3NQBOÜW CM4 toe pov> te zutphen arch h>. w. van tub*»

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 5