aan Reesink steeds weer duidelijk moest maken. Terug naar de bouw van deze woningen. Op 26 oktober 1931 werd de bouwver gunning aangevraagd voor 54 woningen, te bouwen op een terrein aan de Marsweg (sectie A nr. 515). De Gelderse Schoon heidscommissie gaf geen goedkeuring. Een vijftal bezwaren werd ingebracht, juist op het punt van de vernieuwingen die Van Tijen had doorgevoerd.2 De di recteur Gemeentewerken kwam vervol gens met vier bezwaren van technische aard. Het ging vooral over de hoogte van O 30 I rp» ruSw&SL22-3 de kamers, de fundering, de beerputten en de riolering. Ook bestonden er bezwaren tegen de dakvorm, juist het paradepaardje van Van Tijen. De strokenbouw, over dwars op de Marsweg, werd door Ge meentewerken als "hofjesbouw" bestem peld, in de bouwverordening niet gere geld, maar ook niet verboden. Na veel vij ven en zessen werd gunstig geadviseerd door Gemeentewerken. De hoogte van de vertrekken moest dan wel tenminste 1,5 cm hoger genomen worden (om gemid deld aan 2.80 m te komen). De Schoon heidscommissie bleef morren en vond het allemaal niet geslaagd. Formeel was alles rond, maar de directeur van Gemeentewerken begon in januari 1932 met een ander probleem: hoeveel mensen mogen er in deze nieuwe wonin gen maximaal komen? Het varieert van het type woning (3, 9 of 10 bewoners). Het hele circus werd opnieuw gestart toen bleek dat Van Tijen andere tekeningen had ingediend dan die waarop de vergun ning was gebaseerd. In juni van dat jaar werd door de Bouwmaatschappij besloten het aantal woningen terug te brengen tot 45 en in december 1932 vroeg raadslid Lagerwaard of de woningen aan de Mars weg "in den volksmond al paardenstallen genoemd" nu wel voldeden aan de bouw verordening. De burgemeester kon hem gerust stellen. Enkele maanden later ble ken de eerste woningen al gereed te zijn en kon de gemeente deze in gebruik laten nemen door de eerste bewoners. Een nieuwe wijziging van het aantal wonin gen (drie blokken krijgen geen 9 maar 10 woningen) bracht het aantal gerealiseerde woningen uiteindelijk op 48. Tegen het einde van 1933 waren de woningen ge reed. Het complex 'witte woningen' was klaar. Van een vervolg - Van Tijen wilde een complete woonwijk Zutphen-Noord realiseren - is het nooit gekomen. De industrialisatie, de crisis en de politiek moeilijke tijden verhinderden dat de plan nen van Van Tijen in deze richting con creet zouden kunnen worden gemaakt. Boven (in het midden) de straatjes van 'de witte woningen'. 50 8if£*Tf?srj? FISHO#Sr<$TQ. MQQkO ?7J? li

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 4