Een brief van Sinterklaas (Collectie Stedelijk MuseumZutphen) aan de Groenmarkt. Vanaf het balkon be groette hij nogmaals de kinderen. In 1942 kon een enthousiaste menigte van hetzelfde programma genieten. Daarbij speelde de beiaardier op het carillon van de Wijnhuistoren, dat later in de oorlog verwijderd zou worden, Sinterklaasmelo dietjes. Ook bezocht de Sint tijdens zijn verblijf in Zutphen als vanouds weer de scholen, zoals de school aan de Paarde- wal (zie foto). Velen trotseerden de strenge winter van 1943 om de laatste officieel goedgekeur de intocht van Sint Nicolaas en Zwarte Piet te vieren. Ook voor de Sint Nicolaas- operette vO Tayo' bleek veel belangstel ling te bestaan. De kinderen konden - la ter zou blijken voor het laatst - brieven sturen naar het verre, neutrale, Spanje (zie foto). In december 1944 had Zutphen het bom bardement van 14 oktober net achter de rug, ook waren de geallieerden al opge rukt tot in het zuiden van Nederland. De stemming was zeer gespannen. Voor het eerst werd er dan ook door de autoriteiten geen toestemming gegeven voor de vie ring van Sinterklaas. Een beperkt aantal kinderen heeft hem toch gezien. In het Sint Jozefgebouw aan de Halterstraat heb ben ze hem toe kunnen zingen in een achterzaal. Deze bijeenkomst was in het grootste geheim, omgeven door de grootst mogelijk veiligheidsmaatregelen, georga niseerd. Naast de liederen waren er zelfs nog cadeautjes voor de kinderen. De be zetter en de plaatselijke autoriteiten heb ben hier nooit van geweten. Op 5 december 1945 werd de goedheilig man op grootse wijze onthaald in het ver regende maar bevrijde Zutphen. Rijen dik stonden de kinderen en hun ouders langs de kade. De rit naar hotel Spaan werd een triomftocht. Het feest kon eindelijk weer zorgeloos gevierd worden. Met dank aan Jan Kreijenbroek, auteur van het on langs verschenen boel< Zutphen in Oorlogstijd. 68

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 22