dit nieuwe pantype werd uitgevonden. Dat het een Nederlandse uitvinding was is duidelijk. Het pantype kwam hier eerder voor dan in het buitenland en nog steeds spreken de Duitsers van 'hollandische Pfannen' en de Fransen van 'tuiles fla- mands'. Dat de uitvinding in het gebied van de onder- en bovenpannen zou zijn gedaan lag om verschillende redenen voor de hand. Immers de golfpan staat als idee dichter bij de onder- en bovenpan dan bij de daktegel, en in de tweede plaats komt de panlatsafstand van beide panvormen nagenoeg overeen, dit in te genstelling tot het daktegeldak waar de 'panlatten veel dichter bij elkaar lagen. Men kon dus zonder de dakconstructie aan te passen een onder- en bovenpan- nendak vervangen door een golfpannen- dak, en met rijkelijk gebruik van specie waren beide panvormen op één dakvlak ook nog wel te combineren. Toch is het niet zo dat de golfpan in één keer is uitgevonden en daarna enkele eeu wen onveranderd is toegepast. In Zwolle, Deventer en nu dus ook in Zutphen, de aanleiding tot dit artikel, werden in de bo dem pannen of fragmenten van pannen aangetroffen die primitiever zijn dan wat in later eeuwen gebruikelijk was. Een be langrijk verschil tussen deze oudste va rianten en de latere is de bezanding; een korte technisch uitleg. Dakpannen, en dat geldt voor alle panty pen die voor de industriële vervaardiging van pannen werden gemaakt, werden in eerste instantie als een platte pannekoek in een vorm die van onder open was, op een vormtafel gemaakt. Om te voorkomen dat de pan aan de vorm of de tafel zou blijven kleven werden beide, vorm en ta fel, van te voren met zand bestrooid. De bovenzijde werd met de hand gladgestre ken en pas in tweede instantie kreeg de pan zijn gebogen, definitieve, vorm. Nu is die bezande zijde wat poreuzer en dus minder waterdicht dan de gladgestreken kant. De latere golfpannen keerden hun gladgestreken en dus beter weersbestendi- ge kant naar buiten, de oudere typen de den dit niet. Om de pannen toch water dicht te maken werd aan de buitenzijde glazuur aangebracht. De meeste van deze primitieve golfpanvormen werden in Zwolle gevonden. Deze pannen waren aan de buitenzijde helemaal geglazuurd en linksdekkend. Bij toeval werden in een rioleringssleuf bij de Melksterstraat in Deventer door ondergetekende vier frag menten van vergelijkbare pannen gevon den. Deze waren echter rechtsdekkend en niet helemaal geglazuurd, maar verder qua maatvoering en vormgeving volko men gelijk aan de Zwolse exemplaren. En nu zijn er dan ook in Zutphen bij de op gravingen in de kelders van Huize van de Kasteele enkele fragmenten van dergelijke golfpannen gevonden. Voor zover herken baar gaat het hier om rechtsdekkende pannen, net als de Deventer typen. Ech ter, de Zutphense pannen lijken net als de Zwolse wel helemaal geglazuurd. Is er nu naast het Zwolse en Deventer type een Zutphense variant ontdekt? Of was de pannenbakker toevallig wat royaal met glazuur? Het lijkt er op dat de uitvinding van de golfpan aan een Zwolse steenbakker moet worden toegeschreven. Niet alleen zijn in de bodem hier veel complete pannen ge vonden, ook in de Zwolse archieven ko men we in de late 15e eeuw een nieuw pantype tegen dat wordt omschreven als quackpan.' In de subsidielijsten van 1467 worden 20965 'quackpannen' tegen 5967 traditionele, dat wil zeggen onder- en bo venpannen,2 genoemd. Aangezien Zwolle in de late 15e eeuw, gezien de bewaard gebleven subsidielijsten, nog duidelijk be zig was aan een versteningsproces, dit in tegenstelling tot Deventer en Zutphen die dit proces als eerder hadden doorge maakt, lijkt de uitvinding van de golfpan ook meer op zijn plaats in Zwolle dan in Deventer of Zutphen. Blijkbaar heeft de Zwolse quackpan als inspiratiebron ge diend voor een Deventer of Zutphens steenbakker. 65

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 19