Groenmarkt 41 niet langer mogelijk hun toilet te legen zonder gebruik te maken van de kelder van no. 43. De stortkoker kwam immers in de kelder van de buren uit. Ook in de 1 7e en 1 8e eeuw kenden deze huizen nog vele diverse bewoners. Niet zelden leidde te zware hypothecaire belasting in het verleden tot gerechtelijke verkopen. Zoals bijvoorbeeld in 1689, toen de panden Groenmarkt 43 en 45 door Anthony van Eyll en zijn vrouw Elysabeth van Lindt zo zwaar waren be last, dat tot gedwongen verkoping werd overgegaan. De schuldeiser, Elysabeth van Bennghen, weduwe van doctor Hen- ricus van Lindt kocht tenslotte zelf het ge heel voor 1.600,-, om het in 1 693 door te verkopen aan Arnoldt ter Raeve. Maar dan zitten we al in een heel andere tijd, waarin de sporen van een middeleeuws verleden langzaam maar zeker uit het zicht verdwenen. Totdat, door het initiatief van de huidige ei genaars, de oude gedaante van de panden, voorzover in bezit en nog aanwezig, afge lopen zomer weer te voorschijn kwam. En is het niet aardig dat momenteel - wel iswaar niet aan het hoekpand - de oude middeleeuwse naam weer zichtbaar is te rug te vinden? Zutphen zou er nog fraaier kunnen uitzien wanneer bewoners van oude panden in de binnenstad ertoe zou den overgaan de oorspronkelijke naamge ving in de vorm van gevelstenen en/of uit hangborden te laten terug komen. En ze ker nu zich in de stad een echte gevel steenhouwer heeft gevestigd moet dit toch tot de verbeelding spreken. In ieder geval heeft de werkgroep Bou- whistorie opnieuw de gelegenheid gehad één van de vele verborgen middeleeuwse schoonheden in de stad nader te onder zoeken. Met dank aan Constant Willems voor de aanvullingen en verbeteringen in het bouwhistorisch gedeelte van dit artikel. 63

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 17