Reconstructietekening. In zwart de oorspronkelijke kap zoals deze nu nog te zien is. (tek. Michel Croothedde) rend is voor de 14e eeuw. De telmerken in de haanhouten en sporen van de kap bewijzen dat Groenmarkt 41 een onder deel is van een oorspronkelijk veel langer huis. Deze telmerken, nrs. 18 tot en met 25, laten zien dat de kap met de sporen 1 tot en met 1 7 aan de zijde van Groen markt 43 en 45 heeft doorgelopen. De sporenparen 26 en verder liepen door op de kap van Groenmarkt 39. Dit pand toont vanaf de straat nog de 14e-eeuwse topgevel; de achtergevel van het middel eeuwse huis v't Golden Hoifft'. Net als het huis van Stuvenberch - Hof straat 1 a - werd het Golden Hoifft door meerdere personen bewoond. Zo is in 1457 Wendele, weduwe van Jo Boyngs eigenaar van de helft van het Golden Hoifft. Deze Jo Boyngs blijkt ook elders in en rondom Zutphen nog bezittingen te hebben. In 1440 schonk hij een stukje grond, Xolckermaet' geheten, gelegen in de buurschap Eme ten zuiden van Warns- veld, aan het Oude Gasthuis aan de Zaad- markt. In 1480 krijgt Gerit Kannenmaeker een deel van het pand in eigendom. Gerit ten Velde en zijn vrouw Heide worden in 1550 eigenaar van vhet Golden Hoifft'. Het is opmerkelijk dat deze nieuwe eige naars tot vijf keer toe een hypotheek ne men op het pand. Misschien werd het geld besteed aan een grootscheepse ver bouwing. Zeker is in ieder geval dat de naam van het vGolden Hoifft' in de 16e eeuw verbonden is aan het gedeelte van het complex dat gelegen is op de hoek van de Groenmarkt en Korte Hofstraat. De huizen Groenmarkt 39, 41 en 43 worden sedert 1600 als aparte percelen aange merkt. Een glimp van de oude situatie kan men nog ontwaren in een bepaling, vast gelegd door de Zutphense Schepenbank in 1656, over het gebruik van het toilet shet secreet' in het pand Groenmarkt 41 Het secreet kon alleen geruimd worden door de kelder van het ernaast gelegen pand, Groenmarkt 43, Nzoals van ouds ge bruikelijk'. Door de later ingemetselde scheidingsmuren, opgetrokken vanuit de kelders, was het voor de bewoners van 62

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 16