Richard Hermans era Michel Groothedde Een excursie op de vierkante meter Tijdens verbouwingswerkzaamheden ten behoeve van de vernieuwing van het win kelpand Korte Hofstraat 1a en Groen markt 41 zijn recentelijk de sporen van twee middeleeuwse huizen aan het licht gekomen. Bij een verkennend en inventa riserend onderzoek door de werkgroep Bouwhistorie van de Historische Vereni ging Zutphen bleek dat beide panden van kelder tot kap uit de late middeleeuwen dateren. Een onderzoek naar de eigen- doms- en bewonersgeschiedenis leverde ook boeiende informatie over dit gedeelte van de stad. In historïsch-ruimtelijk opzicht is de loka- tie van de twee huizen opmerkelijk. De hoek Groenmarkt/Korte Hofstraat was ooit gelegen buiten de grafelijke burcht, waar van de Markten-gordel, toen een droge gracht met omwalling, de begrenzing vormde. De ingang van de burcht wordt nog altijd geflankeerd door het Wijnhuis en huis Gelre. De brug heette in de Mid deleeuwen 'Loeghenbrugge', ook toen de gracht al lang was gedempt. De bewoning aan de Korte Hofstraat moet al vroeg zijn begonnen (11 e-12e eeuw). Het was im mers een aantrekkelijke plek om handel te drijven direct voor de ingang van de burcht. We zien dan ook dat de perceie- ring tot op de dag van vandaag primair op de Korte Hofstraat is georiënteerd. Ook de hoekpanden Groenmarkt 43 en 45, date rend uit de 19e en begin 20e eeuw, gaan, gezien de historische gegevens en de lig ging van de kelders, terug op een oriënta tie aan de Korte Hofstraat. Wie tot voor kort langs deze huizen liep, zal zich in eerste instantie niet bewust zijn geweest van de ouderdom van deze plek. De gevels zijn modern en weinig herinnert nog aan een rijk verleden. Bij nadere beschouwing, en dan vooral van de dakconstructie, valt op, dat de panden Korte Hofstraat 1 a en 1 zich on der een en hetzelfde dak bevinden. En van het pand Groenmarkt 41 is ook bij nadere bestudering duidelijk dat het om een eeuwenoud huis gaat. De kap van dit huis is nog goeddeels intact en dateert mogelijk uit de 14e eeuw. Met behulp van het zogenaamde Histo risch Kadaster, aanwezig bij het Stadsar chief, is met enig speurwerk de vroeg 15e eeuwse situatie van dit terrein te reconst rueren. Daarvoor is het van belang niet al leen de aandacht te richten op de ge noemde panden op de hoek van de Groenmarkt/Korte Hofstraat maar op het hele woonblok, dat zich uitstrekt tussen de Groenmarkt en de Heukestraat en aan de oost- en westzijde begrensd wordt door respectievelijk de Korte Hofstraat en de Schoenmakerssteeg. In de middeleeu wen stond dit steegje overigens bekend onder de naam Gasthuissteeg, omdat men zo, via de Heukestraat, naar het Nieuwe of St. Elisabethsgasthuis aan de Spiegel straat kon lopen. De bebouwing van dit huizenblok be stond rond 1430 uit een zestal grote hui zen, waarvan sommige door meerdere ge zinnen werden bewoond. Zo behoorden de panden op de hoek van de steeg langs de Groenmarkt (de huidige nrs. 31 en 33) eens tot de 'Delianenhofstede', genoemd naar de vroeg 15e-eeuwse eigenaar Delia- ne van Bachem. In 1452 komt de hofstede in handen van Andriesken, dochter van schepen Gelijs Iseren. Zij was getrouwd met Johan van Broekhuizen. Naast deze twee huizen bevond zich nog een groot complex, dat bekend stond on der de naam 'de Kronenburg' (Groen markt 35 en 37). Aan de achterzijde kwa men deze vier huizen uit in de Heuke straat, waar een aantal schuurtjes stond en een hofje, zoals op de hoek van de steeg en de Heukestraat. Op de andere hoek, aan de Korte Hofstraat, was in 1446 het 57 "Van Golden Hoifft tot Rode Leeuw

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 11