zins in de eerste helft van de 14e eeuw plaats. Zwolle daarentegen begon pas uit te groeien aan het eind van de 14e en het begin van de 15e eeuw. Beide steden moesten het hebben van hun markt- en handelsfunctie. Er waren zowel in Zutphen als in Zwolle in de 15e en 16e eeuw zo'n tien tot vijf tien gilden. Dat stemt geheel overeen met het aantal gilden in steden als Deventer en Kampen, die qua grootte, ligging en economische bedrijvigheid in die periode, goed met Zutphen en Zwolle vergeleken kunnen worden. Het eerste overzicht van alle in Zwolle bestaande beroepsverenigingen dateert van 1443 In dat jaar werd namelijk in een ordonnantie van de stad vastgelegd hoe de volgorde zou zijn van de verschil lende beroepsbeoefenaren bij de omme gang en het spel op St Annadag. De daarop volgende opsomming van in Zwolle aanwezige gilden dateert van 1566 2. Toen moesten de provisoren van alle ambachten, ongetwijfeld met het oog op de dreigende situatie in dat jaar, al hun gildebroeders opgeven. In Zutphen ge beurde dit in 1538 naar aanleiding van politieke woelingen waar ik nog op terug komen zal. In Zwolle was in 1433 nog geen sprake van gilden in de zin van pu bliekrechtelijke bedrijfsverenigingen. Het waren meer privaatrechtelijke groeperin gen. Bij de opsomming in 1566 daarente gen is wel degelijk sprake van door de stad erkende gilden in juridische zin. Als publiekrechtelijke bedrijfsverenigingen zijn de Zwolse ambachtsgilden dus tussen 1433 en 1566 ontstaan. In Zutphen ligt dat anders. Daar ontston den al veel eerder officiële, door de stad bekrachtigde reglementen voor de gilden. Eind 14e eeuw waren er al vier van. Ver volgens werd in Zutphen in de periode 1461-1478 een aantal gilden in het leven geroepen of werden reglementen herzien. Tenslotte kreeg een groot aantal gilden in Zutphen in 1538 verbeteringen, verande ringen of wijzigingen in hun reglementen. Ook werden er toen voor bepaalde beroe pen gilden opgericht. In ieder geval is het zeer opmerkelijk dat de diverse reglementen niet geleidelijk maar schoksgewijze zijn ontstaan. Bij het ontstaan van de reglementen is een duide lijke fasering te herkennen, zowel in Zutphen als in Zwolle. Het tot stand ko men van de reglementen valt steeds in een periode waarin de betrokken stad het economisch moeilijk had. Omtrent het eerste begin van de gilden tasten we bij gebrek aan gegevens in het duister. Maar er zijn zowel in Zutphen als in Zwolle door schepenen en raad aan het eind van de 14e eeuw enkele reglemen ten vastgesteld. Voor Zutphen is dan de tijd van bloei voorbij. Voor Zwolle geldt dat met name in de periode 1497-1499 maar liefst zes gilde-reglementen of wijzi gingen ervan tot stand kwamen 3. De stad bevond zich toen in grote financiële pro blemen. Vervolgens vaardigden schepe nen en raad van Zwolle een aantal gilde- reglementen, soms aanscherpingen van eerdere reglementen, uit in de periode 1535-1539. In Zutphen gebeurde dat dus in het jaar 1538. Daarna volgden voor wat Zwolle betreft in de jaren 1574-1585 weer herzieningen van de diverse gilde- reglementen 4. Het waren de zwaarste ja ren van de Tachtigjarige Oorlog. Tezelf dertijd vond een dramatische ontwikke ling in Zutphen plaats. De stad werd in 1572 en volgende jaren door afwisselend Spanjaarden en Geuzen 'bezocht', met al le gevolgen van dien. Vandaar dat daar in 1576-1579 enkele reglementen of veran deringen van reglementen tot stand kwa men. Het zou tot ver in de 1 7e eeuw du ren vóór er in de beide steden weer wijzi gingen in de gildereglementen tot stand kwamen 5. Ook dat viel weer samen met een na het Twaalfjarig Bestand hernieuw de oorlogssituatie, vooral spelend in Twente en de Achterhoek. De conclusie is dus dat blijkbaar een slechte financiële si tuatie aan de stadsregeringen de kans gaf steeds verder in het economische leven in te grijpen. In de gildereglementen - onze voornaam ste bron ten aanzien van de gilden tot het midden van de 1 7e eeuw - komen vaak dezelfde onderwerpen aan de orde. Bij 26

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 4