In 1988 volgden de heer C.B. Oort- huys en de dames R. Schreuder-van Gelder en H.M. le Grand een cursus archiefonderzoek in Zutphen. Als stu dieobject hadden zij gekozen "De op heffing van de gilden in Zutphen". In Oud-Zutphen van september 1988 werd hierover gepubliceerd. In 1989 kregen de dames Schreuder en Le Grand het verzoek een tentoonstel ling te organiseren over de Zutphense gilden. Deze tentoonstelling werd eind 1990 gehouden in de expositieruimte van het Stadsarchief. Gelijktijdig werd een drietal lezingen gegeven over de gilden. Het heeft even geduurd, maar voor u ligt nu dan toch een themanummer, ge wijd aan de Zutphense ambachtsgilden. Het bestaat uit een bewerking van de lezingen die destijds gegeven werden door mevrouw Le Grand te Warnsveld en drs F.C. Berkenvelder te Zwolle, aangevuld met een korte bijdrage van mevrouw Schreuder uit Lochem. In dit nummer treft u hoegenaamd niets aan over de zgn. geestelijke gilden, de broederschappen. Juist van dergelijke gilden heeft Zutphen er vele gekend. Het zou de moeite meer dan waard zijn onderzoek te doen naar deze, veelal kleine, gilden. Misschien iets voor één van onze lezers? Wie weet wordt uw onderzoek dan óók gepubliceerd! Rs F.C. Berkenvelder Dit artikel is een bewerking van een lezing van drs. F.C. Berkenvelder, oud-gemeentearchivaris van Zwolle, welke hij hield voor de Hansische Geschichtsverein op 5 juni 1990 te Zutphen. Later, op 1 3 november 1990 hield hij deze lezing binnen de cyclus van lezingen over het gildele- ven in Zutphen op uitnodiging van de Historische Vereniging Zutphen. Inleiding Over de gilden in Zutphen en Zwolle vóór 1600 zijn maar weinig gegevens voorhanden. Archieven van gilden zijn fragmentarisch overgeleverd. Vrijwel het enige wat wij omtrent de middeleeuwse gilden weten, zijn de reglementen, die, omdat ze door de stadsregering zijn vast gesteld, in de stedelijke archieven be waard zijn gebleven. De eerste gegevens ten aanzien van be roepsverenigingen dateren in beide steden van vlak vóór 1400. Beide steden zijn in zoverre te vergelijken, dat het kleine han delssteden waren met een geringe nijver heid, die - in ieder geval niet in grote ma te - werkten voor de export. Overigens is het duidelijk dat de opkomst en de groei van Zutphen eerder in de ge schiedenis plaats vond dan die van Zwol le. De opkomst en de expansie van Zutphen vond vooral in de 13e en enigs- 25 Van de redactie De gilden te Zutphen en Zwolle tot 1600

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 3