de nog bestaande bronnen betreffende het Zutphense timmermansgilde de term "viergekroonden gilde" pas in 1630 voor het eerst voor, maar het is toch wel waar schijnlijk, dat deze benaming van vóór de Reformatie dateert en zo ingeburgerd was, dat men het gilde tot de opheffing zo is blijven noemen. De uit 1 797 daterende gildekan van het timmermansgilde - aan de bovenzijde ver sierd met vier kronen - is hier een illustra tie van 6). Evenzo de herdenkingssteen in de Broederenkerk. Dat men zich niet altijd meer realiseerde hoe het timmermansgilde aan zijn naam gekomen was, blijkt uit het feit dat soms gesproken werd van viergekroonde gilde, alsof het gilde vier keer bekroond was 7! Behalve in Zutphen werd ook in Leiden wel over viergekroonden gilde gesproken, maar het timmermansgilde werd in die stad ook wel St Jozefsgilde genoemd 8. In Antwerpen bestond ook een gilde van de viergekroonden (metselaarsgilde)9. Bij de opheffing van de gilden in 1798 was er in Arnhem, Delft, Elburg, Hoorn en Rotter dam sprake van een St Jozefsgilde, zonder vermelding van een andere benaming De reden waarom in Zutphen de minder gebruikelijke naam "gilde van de vierge kroonden" werd gebruikt voor het timmer mansgilde, is onbekend. Noten 1Otto Wimmer, Handbuch der Namen und Heiligen, 1966. 2. Looper, B., Collectie Meinsma, 151. Ver der ook: Dietsche Warande, 1857, 107. 3. W.E. Smelt, Inventaris van het Oud Ar chief Zutphen (OAZ), Gildearchieven, inv.nr. 73. 4. OAZ, inv.nr. 1902. 5. Lucy Menzies, The Saints in Italy, 1924. 6. Grand, H.M. Ie, Oorthuys, C.B. en Schreu- der, R., "De opheffing van de gilden in Zutphen". In: Oud-Zutphen 1988, 61-77. 7. Ibidem. 8. Mondelinge mededeling. 9. Stadsarchief Antwerpen, Inventaris op het archief van gilden en ambachten1925. 10. Eeghen, I.H. van, De Gildentheorie en praktijk, 1965. h Z Z' b v V" ÏT In de muur van de zuidelijke zijbeuk is een gedenksteen geplaatst van het Viergekroon den gilde. Langs de randen zijn de werktuigen van de bij het gilde behorende beroepen afgebeeld. (Foto: Willem Feith) 37 V

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 15