Fred Bergman U hebt een nieuw nummer van Zutphen in handen. Er is een en ander veranderd. Allereerst het formaat. We waren uiteindelijk niet zo gelukkig met het formaat dat in 1992 werd gekozen. Het voor u liggende formaat staat tus sen het oude en het vorige in en is meer afgestemd op de wensen van de lezers. Nieuw is ook de drukker: Delta Grafex. Het beschikbare budget voor de uitgave van dit blad heeft het be stuur genoodzaakt offertes aan te vra gen van een aantal drukkers. De redactie werd uitgebreid met de heer C. te Strake, ais conservator ver bonden aan de Stedelijke Musea Zutphen. Vanaf dit nummer treft u en kele rubrieken niet meer aan: Uit het Museum en Uit het archief bevatten in formatie die op andere wijze ook al bij het brede publiek bekend gemaakt werd. Gebleven is de alom gewaar deerde rubriek Wetenswaardigheden. We hopen dat een en ander bevalt. Uw reacties zijn welkom! Evenals tips voor kopij! Namens de redactie. Jaap Riemens De maatschappelijke positie van leprozen in de laat-middeleeuwse en vroeg-moderne sa menleving bewoog zich tussen twee polen. Ze werden nooit volledig in de maatschap pij geïntegreerd, maar evenmin geheel bui tengesloten. Op welke wijze de houding te genover leprozen in de stad Zutphen en om geving in deze periode gestalte kreeg en welke factoren daarbij mogelijk een rol heb ben gespeeld, wordt in een kort bestek in deze bijdrage beschreven.1 Het stedelijke leprozenhuis: verbannings- én toevluchtsoord Het leprozenhuis "de Worf" werd in het laatste kwart van de 14e eeuw gesticht op een gelijknamig stuk land ten oosten van de stad.2 De exacte datum is weliswaar onbekend, maar zal ergens liggen tussen 1375 en 1406. Op 7 februari 1375 vergrootte de hertogin van Gel re het rechtsgebied van de sche penen van Zutphen. Deze uitbreiding be tekende dat voortaan ook het landerijen- complex "de Worf" (gelegen halverwege de weg van Zutphen naar Warnsveld) zou behoren tot de stadsvrijheid.3 Waarschijn lijk werd de bouw van het leprozenhuis pas na deze landsheerlijke schenking aan de stad gerealiseerd. De stedelijk belan gen zouden zich hebben verzet tegen de bouw van een instelling op een plaats die niet tot het rechtsgebied van de schepe nen behoorde. Met name omdat in het le prozenhuis primair de leprozen uit de ei gen stedelijke samenleving zouden wor den verzorgd. Zekerheid omtrent het be staan van de instelling biedt echter pas de overrentmeestersrekening van 1405/1406, waarin de leprozerie wordt aangeduid als het "siecken huis".4 Bijzonderheden over de stichters of de stichtingsdatum van de instelling zijn in deze bron echter niet te vinden. Het ontstaan van leprozenhuizen in de Zuidelijke Nederlanden en Frankrijk in de periode 1100-1250 wordt in de re gel geïnterpreteerd als een ontwikkelings fase in het proces van voortschrijdende groepsvorming bij leprozen. Zo be schouwd, was de bouw van de leprozerie een evenement van betrekkelijk belang, waarvoor het niet nodig was een stich- 1 Een marginaal bestaan - leprozen in het Zutphense (1400-160(1)) Van de redact ie

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 3