Christiaan te Strake Hoogwater vroeger en nu De Maas bezorgde de provincies Limburg en Brabant eind vorig jaar een heuse wa tersnood. Wat landelijk minder de aan dacht trok in die periode was dat ook de IJssel een enorme vloedgolf te verwerken kreeg. Tijdens de kerstdagen bereikte de waterstand in Zutphen de hoogste stand sinds jaren, ruim 8.60 meter boven N.A.P. Op diverse plekken was de situatie kritiek. Zo kwam aan de IJssel kade, ter hoogte van de Kuiperstraat, het water door de in der haast aangebrachte schotten heen. Van een ramp was echter geen sprake, al had het water niet veel meer moeten stij gen. De IJssel trok ook bij Zutphen veel bekijks. Vanaf de Bult van Ketjen genoten veel mensen van het uitzicht op wat eer der aan een binnenzee dan aan een rustig stromende rivier deed denken. Peilpunt bij de monding van de Berkel aan de IJssel kade, kerstmis 1993. (Collectie Stedelijke Musea Zutphen/ H. ten Brinke) Dijkdoorbraak bij het Hoendernest in 1784. een tekening van S. Goblé, 1785. Een absoluut record was deze extreme waterstand echter nog lang niet. In maart 1 784 bereikte de IJssel met 9.46 meter boven N.A.P. haar hoogste stand. In de topografisch-historische atlas van het Ste delijk Museum bevindt zich een gravure van de dijkdoorbraak bij het Hoendernest, Gravure door M. Salieth en F. Samson naar (Collectie Stedelijke Musea Zutphen) waarbij de Hoven onderliep en velen naar de herberg "Het Kanon" vluchtten. Bij de Marspoort zagen de inwoners van de stad het water binnenstromen en in de Nieuw- stadskerk moest de vloer zelfs herhaalde lijk opgehoogd worden om natte voeten bij de kerkgangers te voorkomen. 19 Zutphen aan Zee

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 21