zien dat het zo niet werkte. In die tijd moest men in het kader van de Woning wet van 1901 een antiek soort bestem mingsplan maken, nu de nijverheidspoli- tiek mislukt was moest men iets anders verzinnen. De vereniging "Zutphen Vooruit" - voor loper van de huidige VVV - pleitte ervoor om van Zutphen een woonstad te maken voor de gegoede arbeiders. Na veel ge praat heeft het gemeentebestuur besloten metterdaad deze koers te volgen. Er werd een commissie ingesteld om te onderzoe ken waar men het beste de nieuwe woon wijken kon bouwen. Deze commissie stuitte op het grote probleem dat ongeveer het hele gebied buiten de geslechte wal len 's winters onder water liep. Voordat er gebouwd kon worden moest er dus iets gedaan worden aan het natte karakter van het gebied. Ondanks deze tegenslag wilde Zutphen de plannen toch doorzetten. Er kwamen twee bestemmingsplannen. Het eerste betrof het Deventerwegkwartier. Dat zou er volgens de plannen anders uit gezien hebben dan de werkelijkheid ge worden is. Waar nu sportparken zijn, wa ren arbeiderswoningen gepland en tot aan het Sidneypark zouden nog meer villa's komen, net als in de omgeving van de Coehoornsingel. Tussen de Deventerweg en de Weg naar Laren zouden midden standswoningen komen. Dit laatste is wel gerealiseerd. Het gebied ten zuiden van de Deventerweg werd opgehoogd en de woningbouwverenigingen kwamen al vrij snel met bouwplannen. Ondanks de op hoging is het Deventerwegkwartier nog vaak overstroomd als gevolg van het ope nen van de Baakse Overlaat. In het twee de deel van de jaren '20 is men verder ge gaan met de bebouwing van het Deven terwegkwartier en in de jaren '30 werd het afgerond. Het tweede bestemmingsplan werd hele maal niet uitgevoerd. Dat was een plan tot inpoldering van de Varkensweide, het gebied tussen de Berkel en de Emmerikse- weg. De raad dacht dat het een te grote investering ineens was en liet het daarom niet doorgaan. Als de raad het plan had aanvaard, had het vele duizenden guldens bespaard, want elk jaar kostte de overstro ming van dit gebied veel geld. Na deze twee plannen werd begonnen met het Warnsveldsewegkwartier. Ook dit moest opgehoogd worden, maar door de "natte" ervaringen met het Deventerweg kwartier werd dit iets hoger gemaakt. Men bouwde eerste enkele zijstraten vol, zoals de Appelstraat en Wilgestraat. Daarna bouwde men aan de andere kant van de vroegere Buitensingel (nu: Jan Vermeer straat) de Schildersbuurt vol. De typische kwartiervorming uit die tijd is het gevolg van de lage ligging van het ge bied. Eerst moesten de bouwterreinen worden opgehoogd. Iets dat per wijk of kwartier gedaan werd. Hoewel de dichting van de Baakse Over laat elk jaar weer op de agenda van de gemeenteraad stond, is pas in 1949 be gonnen met dit grote werk. 18

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 20