aan een invloedrijke vrije Germaan die mogelijk dienst heeft gedaan in het Ro meinse leger. Hij zou daar "geromani seerd" kunnen zijn en een zekere status verworven kunnen hebben. De ring met de Herculesgem zou bij uitstek zijn Ro meinse status kunnen weerspiegelen. Bij zijn terugkeer naar het gebied van her komst nam hij de ring mee. In dit licht is de ring een duidelijke uiting van het Ro meinse acculturatieproces in de tweede eeuw in het Germaanse gebied buiten het Rijk. Tenslotte moet gewezen worden op het feit dat de gem gevonden is in een kuil verstoring uit rond 1100. In deze tijd werden er veel bouwmaterialen als tuf steen en Romeinse bakstenen en dakpan nen uit de oude Romeinse ruïnes in on dermeer Nijmegen en Xanten opgedol ven. Het Romeinse sloopmateriaal werd gebruikt bij de bouw van kerken en het gravenhof te Zutphen. De zegelring zou bij die gelegenheid bij de Romeinse ruï nes gevonden en als "souvenir" meegeno men kunnen zijn. De kuil is echter door de inheems Romeinse akkerlaag gegraven en de kuil bevat voor meer dan de helft inheems Romeinse scherven. Het is dan ook aannemelijker dat ook de gem door opspit rond 1100 uit zijn oorspronkelijke inheems Romeinse context is gehaald. B. Rademaker-Helfferich, 100 huizen in Deventer en hun historie - 25 jaar monu mentenzorg door de NV Bergkwartier, maatschappij tot Stadsherstel 1968-1993. Arko Uitgeverij, Nieuwegein, 1993; 128 blz.; prijs ƒ42,50. Een schitterend boek dat een heldere kijk geeft op een kwart eeuw restaureren in Deventer. Aan de orde komen de Berg kerk en de straten gelegen in het Berg kwartier. De huizen die buiten het Berg kwartier gelegen zijn, zijn zo geschikt in het boek dat een wandeling de lezer van af het begin via de Brink naar het Noor den brengt. Veel foto's maken het boek tot een mooi kijk-boek. Ook de onderhoudende tekst - beknopte informatie per pand geordend - geven een prettige indruk van dit boek waarin veel archiefstukken en foto's uit o.a. de Topografische Atlas van de Ge meentelijke Archiefdienst van Deventer zijn verwerkt. Het boek is uitgegeven als deel 8 in de Deventer Reeks. JCR 13 Boekennieuws

Zutphen (vanaf 1982) | 1994 | | pagina 15