nelijk in aanzien. Mechteld, de bruid, kwam uit een familie van gewantsnijders of lakenkooplie- den, die een huis hadden in de Beukerstraat, achter uitkomen de aan het Oude Wand. De getuigen van Mechteld zijn iets eenvoudiger. Het waren Hen drik Pauwe, Mense Smediken, Evert Mengerink en Johan Meyerink, de stadswisselaar. Smediken had een broer die kanunnik en vicaris was op het melaatsenhuis De Worf. De akte met de huwelijksvoorwaar den zit op datum tussen de par ticuliere charters in het stads archief11. Op 10 oktober 1480 werd de zelfde Wolter volgens een ander charter12 opgenomen in de broederschap van God en de H. Franciscus door broeder Gwillermus Bertho, vicaris ge neraal van de franciscanen aan deze zijde van de Alpen. De oorkonde op perkament is in het Latijn. Het zegel ontbreekt. De namen van de kinderen zijn he laas niet gespecificeerd. Er is alleen sprake van Wolter ten Oever met vrouw en nakomelin gen. Dit gemis wordt echter goedge maakt door een oorkonde uit het archief van het Adamans- huis uit 1488: Bernt van Holt- huesen, rentmeester van het Land van Zutphen, oorkondt dat Wolter opten Over, en zijn vrouw Mechtelt en hun zoon Johan met zijn toestemming aan Johan Bongener een stuk land hebben verkocht, horende in het tijnsgoed 'die Altstede', gelegen in het kerspel Steende ren in Toldijk13. Het land werd dus verkocht aan de familie van de moeder van Johan, een doch ter van Jacob Bungeners. Dat er veel familienamen Ten Oever voorkomen in de omge ving van Kampen, Hasselt enz. kan het gevolg zijn van het feit dat er een erf Ten (Hogen) Oever is in de buurtschap Wer ven aan de IJssel, kerspel Heer- de, tegenover Windesheim. Tot op de huidige dag gaat daar een weg van de dijk af het bui- tendijksland in, waarbij het straatbordje Oever'. De eerste boerderij met bijgebouwde bun galow, rechts aan die weg, draagt op een houten plank de naam Het Oever. Naast de voordeur is op een bordje het oude erf geschilderd. Het erf was in de Late Middeleeuwen bezit van het klooster Hulsber gen van de Broeders des Geme- nen Levens dat op weinige kilo meters afstand was gelegen14. Verder is er een goed Groot Oever bij Staphorst, en een nog bestaande boerderij Klein Oever, 3 km ten zuiden van Kampen aan de weg naar We- zep. Tenslotte was er volgens de leenaktenregisters een onbedui dend erf (keuter) Ten Oever bij Doesburg, dat eigendom kan zijn geweest van de Zutphense tak, gezien het andere bezit in Steenderen en Toldijk. We hebben geen andere Ten Oever gevonden in het kapittel archief noch in het archief van de proost, en evenmin bij het doornemen van het mooie Mor tuarium (dodenboek) van de vicarissen van St Walburgis. Opvallend is verder dat op de hiervoorgenoemde lijst van ge wijde priesters in het bisdom Utrecht een Johannes ten 0(e)ver niet voorkomt. Hij zou dus gewijd kunnen zijn in Mün- ster, of, gezien de relatie met de franciscanen, in Keulen. Die hadden daar een opleiding, maar Ten Oever is dan geen kloosterling geworden. In ieder geval is op de memorie tafel het wapen van de familie Ten Oever afgebeeld. Ik heb nog geprobeerd na te gaan wan neer de priester en vicaris Jo hannes precies dienst heeft ge daan, en of hij wel ooit kanunnik is geworden. Zeker is dat in 1488 Johannis ten Oever volwassen was zoals uit de oor konde blijkt. In 1489 was hij 60

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 6