Leo Lensen In Geschiedenis van Zutphen wordt op bladzijde 75, in kleur, een memorietafel afgebeeld. Het paneel bevindt zich sinds 1965 in het Stedelijk Museum van Zutphen. Op het schilderij staan twee Zutphense 'kanunniken' knielend op een bidstoel. Op de achtergrond zien we een madonna met kind, verder de H. Walburgis als gekroonde benedictijnse non, een heilige met kruisstaf en een wijzende engel. Volgens het bijschrift was de linkerfiguur met borstkruis deken Petrus van Suchtelen, 'bekend sinds 1539'. In het kapittelarchief (niet geïn ventariseerd) is meer over hem te vinden. In een oorkonde van 29 juli 1552 vraagt keizer Karei V, als hertog van Gelre 'Jaspar Kreynck in het bezit te stellen van de doctorale prebende vace rende door de dood van Peter van Zuchtelen'. Hij was 13 juli gestorven. In de stadsrekening van 1552/53 staat ook een uitga venpost voor geschonken wijn aan de nieuwe deken, Andries van Steynre, uit een geslacht van Zutphense regenten. Van Suchtelen was op het schil derij herkenbaar door het wapen op zijn bidstoel. Peter van Suchtelen is volgens de lijst van priesterwijdingen in het bisdom Utrecht gewijd op 6 juni 1506. Toen werd vermeld Petrus Wilhelmus de Suchter- den [Suchtelen] de Zutphania1. In het kapittelarchief van Zutphen is hij te vinden vanaf 1510, toen hij voor het eerst als kanunnik werd vermeld. In de lijst van kerkelijke personen die de Zutphense gymnasiumleraar dr. K.O. Meinsma opstelde is hij bijna van jaar tot jaar te vin den. Verder lezen we in een oor konde van 1 september 1531 dat Van Suchtelen executeur was in een oorkonde waarin voor de Walburgskerk een jaar lijkse rente van een goudgulden werd toegezegd voor memorie diensten. De rente ging uit het huis van Albert Kersseboom in de Molenstraat. Er is nog een tweede akte van dezelfde datum met Peter van Suchtelen 'ka nunnik' als executeur. Onder 1538 vermeldt Gerard Kreynck in zijn afschriften2 van kapittel aantekeningen: 'Petri de Such telen officii fundatus'. In die aantekeningen wordt hij ook 'Domini et magistri Petri de Suchtelen' genoemd3. Hij volg de in 1539 Herman Barner op als deken van de Walburgskerk. Voordien was hij ook ambtman (rentmeester) over de bezittin gen van het kapittel geweest. Peter van Suchtelen werd in de Walburgskerk begraven in het zuidelijk transept. Op zijn graf zerk4 staat dat hij deken en kanunnik was. De andere afgebeelde 'kanun nik' was tot nu toe helemaal onbekend, hoewel ook een fami liewapen met korenaren op zijn bidstoel staat afgebeeld. Het na slaan van verschillende wapen boeken had op den duur succes. In het wapenboek met de fami liewapens van Gelders-Overijs selse studenten aan Nederlandse universiteiten5 staat een index waarmee men, via symbolen op wapens, families kan opzoeken. De korenaar bleek in een tiental wapens voor te komen, waarvan enige malen bij een student uit Zutphen: Theodorus van Bent- hem, student in Leiden sinds 25 mei 1652 en Eduard Haesel, Utrecht 1652. Van Benthem had echter vijf korenaren in zijn wapen en Haesel drie groepen van aren. In zes gevallen hoorde een wa pen met korenaren bij een stu dent met de naam Van Oever of Ten Oever, een familie die voor kwam in Kampen, Hasselt, IJs- selmuiden en in ongenoemde plaatsen in Gelderland. Bij Johannes ten Oever, vermeld onder Utrecht nr. 152, die om streeks 1650 aan de universiteit studeerde, lezen we: 'In goud, drie geplante korenaren aan ge- 57 Een mysterie opgelost?

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 3