In de bijna 800-jarige geschiedenis van Zutphen heeft de rechtspraak steeds een belangrijke rol gespeeld. De stad was eeuwenlang een centrum van rechtspleging: in diverse Gelderse steden moest zelfs worden rechtgesproken volgens de Zutphense rechtsgewoonten. Ook toen in Nederland in 1838 een nieuwe rechterlijke organisatie werd ingevoerd, bleef Zutphen een belangrijke positie houden als zetel van een kantongerecht en een arrondissementsrechtbank In 1889 werd aan de Martinetsingel een eigen gerechtsgebouw in gebruik genomen. Tot dat moment was rechtgesproken in de Burgerzaal van het stadhuis. In dit boek wordt een kort overzicht gegeven van de rechtspraak in Zutphen vanaf het ontstaan van de stad tot 1989. Bij de beschrijving van de geschiedenis van de laatste honderd jaar komen zaken aan de orde als 'de Zutphense waterleiding', 'de gelaarsde kat', 'Dubbelmannenkwartet', 'de natte C', de inwendige en particuliere deliberatiën en de moderne organisatie met unco's en secco's. Ook wordt aandacht besteed aan de bouwgeschiedenis van het gerechtsgebouw en het tegelijkertijd gebouwde huis van bewaring, alsmede aan de bouwmeester Willem Cornelis Metzelaar. Als bijlage is een naamlijst opgenomen van de leden van de rechterlijke macht te Zuthpen vanaf 1889 tot 1989. Het gerechtsgebouw te Zutphen 1889-1989 door mr. L.R. Montijn, mr. B.E.P. Myjer en mr. Th.L. van der Veen prijs 17,50 Verkrijgbaar in de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgever hcmfdveremckie Zutphen pracht en praal

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 34