tijd die het gezamenlijk met de broeders genoot. Hoewel Arnol- dus Voet nog diverse pogingen in het werk stelde om deze 'coup5 ongedaan te maken, slaagde hij daar niet in. Het klooster bleef vast in handen van de hervormingsgezinde obser vanten. Deze hervorming betekende evenwel geenszins dat voortaan de conflicten met het kapittel van St Walburg definitief voorbij waren. Het uitoefenen van de zielzorg bleef ook in de tweede helft van de 15e eeuw de voor naamste bron van spanning. In 1488 leidde dit opnieuw tot een heftige confrontatie. Nu was het het stadsbestuur dat optrad als bemiddelende instantie. Op 15 december 1489 legden predikhe ren en kapittel hun ruzie bijEr werden nieuwe afspraken ge maakt over taken en bevoegdhe den. Zo eindigde de 15e eeuw zoals zij begon: met een werk baar compromis tussen beide partijen. Daarmee kwam tevens een einde aan de grote botsingen tussen deze religieuze instellin gen. Weliswaar bleek in de 16e eeuw zo nu en dan nog wel eens wat irritatie te bestaan, vooral over het recht van begraven, maar dit leidde nooit meer tot ruzies zoals in 1390 en 1488. Het waren nu andere factoren die bepalend 50 j ZyTFKEN zouden zijn voor het lot van de predikheren in de stad. De ver overing van Zutphen door de Staatse troepen tijdens de Op stand op 15 juni 1572, had mede tot gevolg dat het klooster van de broeders zwaar werd beschadigd en geplunderd. Deze vernieling luidde het definitieve einde in van 300 jaar aanwezigheid van de predikheren in de stad. Hoe wel nog in november 1572 de Spaanse troepen Zutphen her overden en de broeders veilig konden terugkeren, was deze si tuatie maar van korte duur. In juli 1579 waren de predikheren opnieuw gedwongen de stad te verlaten, voor het overgrote deel om nooit meer terug te keren. De aansluiting van Zutphen bij de Opstand, in mei 1591, bete kende het definitieve exit voor de dominicanen. De bezittingen werden geconfisceerd en uitein delijk onder het beheer gesteld van de Gedeputeerden van het Kwartier Zutphen. Hoewel de broeders zelf waren verdwenen, bleef het kloostercomplex getui gen van hun roemruchte ge schiedenis. De Broederenkerk, het dormitorium en het refter doen dat vandaag de dag nog steeds. Al 700 jaar.

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 28