Car in Reinders Inleiding Sinds 1961 bevindt zich in het Stedelijk Museum Zutphen een altaarkast, die afkomstig is uit de Walburgskerk. De kast is in langdurige bruikleen gegeven aan het museum door het Colle ge van Kerkvoogden van de Ne derlands Hervormde Gemeente. Van 1892 tot 1961 was deze kast in bruikleen bij het Rijks museum Amsterdam, waar deze rond de eeuwwisseling ingrij pend werd gerestaureerd. In 1987 werd de kast naar de Rijksdienst voor de Beeldende Kunst in Den Haag overge bracht in afwachting van een conserverende en restaurerende behandeling. Deze restauratie kon pas medio 1990 voltooid worden. De altaarkast heeft een prominente plaats in de vaste opstelling van het museum, De recente restauratie is gecom- sterren, die opgebracht zijn met bineerd met een uitgebreid tech- behulp van een sjabloon, nisch, iconografisch en stilistisch Op de binnenzijden van de lui- onderzoek. Veel nieuwe feiten zijn daarbij aan het licht geko men. Beknopte beschrijving van de altaarkast De altaarkast toont aan de bin nenzijde de kruisiging van Christus. Het oorspronkelijke, naar alle waarschijnlijkheid ge beeldhouwde, corpus ontbreekt evenals het daarbij behorende kruishout. Het vurehouten kruis is van latere datum en vermoe delijk bij de restauratie in 1892 waar hij de bekroning vormt van wen handen. Zij is gekleed in een collectie laat-middeleeuwse voorwerpen. De positie van dit voorwerp bin nen de museumcollectie heeft het uitgangspunt voor de restau- kleed. Ook zijn hoofd is als te- ratie bepaald: het verwijderen van niet originele onderdelen ter door een witte nimbus en hij wille van de authenticiteit mocht de herkenbaarheid van de altaarkast (zowel het meubel, als de beschildering) in functio nele en esthetische zin geen ge weld aan doen. ken is aan weerszijden een vrou welijke heilige afgebeeld tegen eenzelfde achtergrond als de kruisigingsscene. Op het rechter zijluik is Maria Magdalena afge beeld in witte mantel met rood onderkleed. In haar rechterhand houdt zij een zalfbus, haar attri buut. Op het linker zijluik is Maria Cleophas afgebeeld of Martha, eveneens met een zalf bus, gekleed in witte mantel met rood onderkleed. Aan de buitenkant van de luiken is de 'Noli me tangere'-voorstel- ling uitgebeeld: Christus toont aangebracht. Links van het kruis zich na zijn verrijzenis als hove nier aan Maria Magdalena, die smekend voor hem neerknielt op het rechter buitenluik. Links van haar is ook een zalfbus afge beeld. Met zijn linkerhand houdt Christus een spade aan de grond en met de rechterhand zegent Hij de geknielde vrouw die de beide armen naar hem uitstrekt. Zowel de achterzijde als de zij kanten van de kast vertonen in scripties tot een hoogte van ca. 50 cm vanaf de onderkant. Het gaat daarbij om namen, initialen en religieuze teksten - zowel in Middel-Nederlands als in het Latijn - en verder om merkte kens. De meeste inscripties zijn staat de treurende Maria, moe der van Christus. Haar hoofd is omgeven door een witte nimbus en haar linkerwang rust als te ken van droefheid op de gevou- een witte mantel met rood on derkleed. Rechts van het kruis staat Johannes de Evangelist in rode mantel met wit onder ken van heiligheid omgeven houdt evenals Maria zijn hand tegen zijn wang. In zijn linker hand draagt hij het evangelie boek. De donkere ondergrond is be zaaid met achtpuntige witte 41 De altaarkast uit de Walburgskerk

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 19