gaat het kapittel tijdens de ves pers naar de bron (die zich tra ditioneel in de crypte bevond, en in de Walburgskerk waar schijnlijk ook) onder het zingen van antiphonen die bij de dag horen, bezingt daar het water en het licht (dat in de Paaswake was gewijd en ontstoken) en gaat onder het zingen van enke le antiphonen weer naar het koor terug. Vóór de kanunniken en choriso- cii naar hun plek in het koor gingen om er de getijden te zin gen hielden zij een korte statio (samenkomst) ergens in de kerk, vanwaar zij in processie naar het koor gingen. Waar ze deze statio hielden is niet duidelijk, in ieder geval niet in de crypte. Mogelijk ergens in de buurt van de sacris tie of in het benedenkoor (vie ring) In het antiphonarium wordt aangegeven wanneer de statio op een bijzondere manier gehouden wordt, namelijk op het feest van Maria ten Hemel opneming (15 augustus), of wanneer zij vervalt, bijvoorbeeld vóór de vespers van Sacraments dag. Een bijzonder gebruik was een kort vraag- en antwoordspel op Hemelvaartsdag. Nadat de pro cessie die vóór de mis werd ge houden terugkwam in het mid den van de kerk, werden enkele antiphonen en gedeelten van re sponsoria gezongen die tezamen een vraag- en antwoordspel vormden. De inhoud daarvan had betrekking op het gebeuren van Hemelvaart. De celebreren de priester speelde - staande op de trappen naar het hoogkoor - de rol van Christus, het koor die van de apostelen. Zij smeekten Christus om te blijven, Hij ant woordde met de belofte van de komst van de Heilige Geest. Het geheel vond plaats precies onder de schildering van Hemelvaart in het oostelijk gewelfvak van de viering. De crypte werd - zoals aangege ven - gebruikt voor bijzondere plechtigheden (lijdenstijd, zoals in Deventer?). Op een aantal vaste dagen per jaar werd er de mis gelezen door speciaal aange wezen priesters: de krofteners (kroft crypte)Dit waren vol gens een document uit 1483 de vier hoogfeesten in het jaar, de grote feesten van O.L. Vrouwe, en enkele andere feestdagen, in totaal ongeveer 20 keer per jaar. De aangewezen priesters kregen daarvoor een vergoeding, die betaald werd door de moeder overste van het klooster het Rondeel. Een aantal keren per week werd in de namiddag door kanunni ken, chorisocii en vicarissen het lof gezongen. Dit gebeurde vol gens een document uit 1450 on dermeer in het benedenkoor (medio ecclesiae, midden van de kerk) op alle Mariafeestdagen, op alle zaterdagen en op alle da gen in de vastendagen behalve in de lijdensweek om vijf uur 's middags. Dan volgt een be schrijving van de plechtigheid, waaruit blijkt dat ervoor geluid wordt en dat er op het orgel ge speeld wordt (voorzover mij be kend de oudste vermelding van het orgel in de kerk). Uiteraard krijgen de deelnemers een pre sentiegeld, dat betaald wordt uit de opbrengst van de verkoop van een lijfrente aan Andries Iseren. Het benedenkoor vervulde een belangrijke rol in de eredienst. Het was de plaats van het altaar van het H. Kruis, dat diende als parochiealtaar. Het was ook de vaste plaats voor de jongens van de kapittelschool die het koor vormden en die bij de getijden en de mis moesten helpen zin gen. In de westelijke helft van de viering hing de grafkroon bo ven de tombe van de graven van Zutphen. Hier werden ook com- mendatio's (een korte plechtig heid bestaande uit het zingen van enkele psalmen en het zeg gen van enkele gebeden) gehou den door de vicarissen en leden van de broederschap van St Walburgis ter nagedachtenis aan de overleden collega's en

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 16