Daarnaast werden vele andere missen gelezen of gezongen op de zijaltaren of soms ook op het hoogaltaar. Soms werden ook getijden gezongen op zijaltaren, in aparte kapellen. In de Late Middeleeuwen kwam het ge bruik op om het lof te zingen in de namiddag (een zang- en ge bedsdienst, meestal ter ere van O.L. Vrouwe, soms ook ter ere van het H. Kruis). Een belangrijk onderdeel was het lezen van missen voor het zieleheil van de doden, immers daardoor kon wellicht hun ver blijf in het vagevuur bekort wor den. Dit gebeurde door het ka pittel, voor de eigen overleden leden, of door één van de vica rissen, al dan niet op verzoek van de broederschappen. Op de jaardag van overledenen kon ook een 'commendatio' worden gehouden. In de Walburgskerk werd dan op de zerk van de overledenen een aantal kaarsen geplaatst en werd daar een aan tal psalmen gezongen en gebe den gezegd. Vanzelfsprekend was de kerk elke dag open van de metten tot en met de com pleten. De psalmen, gezangen en hym nen, alsmede de teksten uit de bijbel of uit de kerkvaders, va rieerden al naar gelang de soort plechtigheid. Die variatie hing echter ook samen met de kerke lijke feestdag die gevierd werd. De kerkelijke feestdagen werden bepaald aan de hand van de ker kelijke kalender. Deze kalender verschilde van bisdom tot bis dom. De belangrijkste kerkelijke feestdagen waren overal dezelf de, zoals Kerstmis, Pasen, He melvaart en Pinksteren en enke le tientallen feestdagen van heiligen. Andere feestdagen van heiligen werden echter alleen maar in één bisdom gevierd. De dag van de Kerkwijding en de feestdag van de patroonheili ge, naar wie de kerk genoemd was, verschilden van kerk tot kerk. In een enkel geval werd de feestdag van een heilige waarvan relieken in de kerk aanwezig wa ren, in die kerk plechtig gevierd. De Zutphense kerkelijke kalender Vanwege al deze variabelen zijn liturgische handschriften meest al vrij gemakkelijk thuis te bren gen. Ook de Zutphense litur gische handschriften zijn vrij eenvoudig als zodanig te her kennen. Om te beginnen maakte Zutphen in de Middeleeuwen, evenals nu, deel uit van het bis dom Utrecht, en dus gold hiel de kalender van dit bisdom. Specifiek Zutphens is de ver ering van St Walburga of Wal- burgis (allebei mag!). Deze hei lige abdis die ook nu nog in Zuid-Duitsland zeer vereerd wordt, had maar liefst vier feest en gedenkdagen in Zutphen. De belangrijkste waren 25 februari, haar sterfdag (in 779) en 1 mei, de overbrenging van haar relie ken. Daarnaast waren er twee gedenkdagen, 4 augustus, waar op haar aankomst uit Engeland op het vasteland van Europa herdacht werd, en 24 september waarop een andere overbrenging van haar relieken werd her dacht. Twee andere heiligen, van wie de verering een specifiek Zut phense bijzonderheid was, wa ren St Gudula (dezelfde als die uit Brussel) en St Justus. St Gu dula werd in Zutphen vereerd omdat zij de patroonheilige was van de kerk in Lochem. Deze kerk behoorde toe aan het kapit tel in Zutphen, dat er de pastoor benoemde. Haar feestdag valt op 8 oktober. Van St Justus be zat de Walburgskerk relieken, die aanleiding gaven tot plechti ge viering van zijn feestdag op 11 oktober. De kerkwijding van de Walburgskerk werd gevierd op de zondag vóór St Bartholo- meus Apostel (24 augustus). Zoals reeds opgemerkt zijn de meeste Zutphense liturgische handschriften afkomstig uit de Walburgskerk. De in liturgische opzicht belangrijkste zijn het

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 14