Jos Hartman In het stadsbeeld van Zutphen nemen de kerkelijke gebouwen een overheersende plaats in. De beide grote stadskerken, gewijd aan St Walburgis en St Jan de Doper zijn nog steeds de hoog ste gebouwen van de stad. Zij beheersen hun omgeving niet al leen door hun hoogte maar ook door hun oppervlak. In alle be schrijvingen van Zutphen wordt ruim aandacht geschonken aan de kerkelijke gebouwen. Deze blijft echter beperkt tot de ge schiedenis of het uiterlijk. Geen aandacht wordt gegeven aan wat er in die gebouwen gebeurde. Zelfs bij 17e eeuwse en 18e eeuwse kerkhistorici is de be langstelling voor het feitelijk ge bruik van de kerken beperkt. Toch is kennis van het gebruik dat van kerken werd gemaakt minstens zo belangrijk voor het begrip van deze gebouwen als kennis van hun bouwgeschiede nis of hun kunsthistorische bete kenis. Evenals moderne bedrijfs gebouwen waren ook kerken in de loop van de eeuwen onder worpen aan verbouwingen, niet alleen omdat de smaak maar ook omdat het gebruik veran derde. In en bij Zutphen waren vóór de Reformatie een kapittelkerk, een parochiekerk, een achttal kloos ters en conventen, en twee gast huizen met een eigen kapel. Daarnaast zullen er in enkele huizen van de adel of van rijke burgers nog wel particuliere ka pellen zijn geweest, maar daar over is weinig bekend. Van de gebouwen zijn de Wal- burgskerk, de Nieuwstadskerk, de Broederenkerk en de kapel van het Agnietenconvent nog over. Alle andere gebouwen zijn ofwel geheel verdwenen, zoals het Heer Hendrikshuis, het klooster Isendoorn of het fran ciscaner klooster op Galilea (de oude begraafplaats aan de Warnsveldse weg) ofwel zo in grijpend verbouwd dat ze niet meer als klooster te herkennen zijn, zoals het Oude Convent (nu Oude Wand 39). De gebouwen die nog als kerken herkenbaar zijn, zien er nu heel anders uit dan in de Middeleeu wen, zowel van binnen als van buiten. Dit geldt niet alleen voor de gebouwen die niet meer als kerk in gebruik zijn, maar ook voor de gebouwen die dat nog wel zijn. Ook het gebruik dat van de ker ken werd gemaakt is in de loop van de eeuwen zeer sterk veran derd. De komst van de Refor matie - in Zutphen pas defini tief in 1591 - betekende een ingrijpende wijziging. De rijke middeleeuwse katholieke ere dienst verdween uit het open bare leven. Toen de katholieken in de 19e eeuw hun godsdienst weer in het openbaar mochten uitoefenen, was ook bij hen de eredienst veranderd. Het tweede Vaticaans Concilie betekende een vereenvoudiging van de ka tholieke eredienst. Dit alles heeft tot gevolg dat we ons nu nauwelijks meer een voorstelling kunnen maken van wat er vroe ger allemaal in middeleeuwse kerken gebeurde. Er is wel iets bekend over de eredienst in de Middeleeuwen. Ondanks de Reformatie, die tot gevolg had dat veel katholieke geestelijke instellingen verdwe nen, zijn ook in Nederland litur gische handschriften en andere documenten bewaard gebleven en in archieven, musea of parti culiere collecties terecht geko men. De Gregoriaanse kerkmu ziek is altijd in de belangstelling gebleven en ook de wereldlijke middeleeuwse muziek is de laat ste decennia onderwerp van stu die en brede belangstelling ge worden. De overige aspecten zijn relatief weinig belicht. Ook van de middeleeuwse religieuze instellingen in Zutphen is een aantal documenten en hand schriften bewaard gebleven die enig licht werpen op de liturgi sche gebruiken in de Middel eeuwen. De meeste handschrif ten en documenten hebben betrekking op de Walburgskerk. Middeleeuwse kerkelijke gebruiken in Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 11