stig geklaagd over de staat van het orgel: het is zeer ontstemd, 'bij de minste warmte [kunnen] sommige Registers niet dan met de meeste anstrenging en ge weld' uitgetrokken worden. Het tegenovergestelde doet zich voor bij vochtig weer. En de blaasbal gen houden onvoldoende wind. In 1764 wordt een legaat in de vorm van een obligatie van ƒ1000,- ontvangen van de zwa ger van ds Rudolph Kemper, oud-predikant van de gemeente. In een brief aan de kerkeraad schrijft Kemper: 'Denkelijk is die schikking van den overleede- nen een uytwerksel geweest van de achting, voor de Zutphense Gemeente opgevat gedurende mijn predikdienst van de zelve'. In de testamentaire beschikking staat dat de jaarlijkse opbreng sten van de obligatie besteed dienen te worden aan het onder houd van het orgel. Hoewel in 1804 alle figuren en het snijwerk nog worden verguld en alle frontpijpen verzilverd worden, is de kwaliteit dusdanig dat echt uitgezien moet worden naar iets anders. De grote gift van 17 64 ten spijt raakt het orgel in de eerste helft van de 19e eeuw in een dusda nig slechte staat, dat gehoopt wordt dat een ander orgel aan geschaft kan worden. In 1787 heeft de Groninger orgelbouwer Frijtag nog de windlade vervan gen, een bron van regelmatig te rugkerende ergernis. Maar veel effect heeft dat niet gehad. In 1819 stelt organist J.L. Gro- neman voor het orgel dusdanig te verbeteren dat het weer bruikbaar is in de erediensten. Het bijbehorende kostenplaatje (ƒ730,-) schrikt de kerkrent- meesters niet af. Zo kan in het voorjaar van 1820 geconclu deerd worden dat de kerk - dankzij het werk van orgelbou wer Timpe - weer over een goed orgel beschikt met acht stem men. Probleem is dat het orgel niet goed gestemd kan worden. Het staat te kort onder het dak van de kerk. De twee organisten die het orgel keuren (J.L. Gro- neman en D. Grutterink) zeg u' Afb.3 Het Lokman-orgel, een recente opname, (foto: Christojfel Jonkers) 1 1

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 9