maar niet met zijn levenswan del. Hij was, zo schreef ds Mor- hardt in zijn inleiding op de no tulen, 'alzu sehr zum trunke geneigt gewesen'. De enige manier om hem weg te krijgen - hij leidde werkelijk een ergerlijk leven - is hem geen traktement meer te betalen. Het voorstel komt van de boekhou der (Georg Apell)Morhardt schrijft: 'Und da man ihm kein Salarium gegeben hat, ist er weggezogen, stille hin, und niemahlen wiedergekommen'. De derde predikant, ds Joannes Christophorus Schönberg, maakt twee maal een verhuizing van de kerkruimte mee. Eerst wordt verhuisd naar het Refter van het vroegere Broederen klooster (nu museum) en daar na naar de Beukerstraat. Pastorie en orgel Het lijkt merkwaardig pastorie en orgel in één adem te noe men. Dat is slechts schijn. Het in 1693 gekochte gebouw bood onderdak aan zowel de gemeen te als de predikant. Laatstge noemde woont in het kerkhuis. In het huidige kerkgebouw zijn de sporen hiervan terug te vin den: het orgel staat niet op 'de' galerij maar op de tweede galerij. De kerk heeft namelijk onder het orgel nog een tussenverdie- ping. De balken dateren uit de oorspronkelijke tijd en ook de eiken planken zijn origineel. Hoe is het orgel hier gekomen? Dankzij een kwestie... Ds Georg Koopman, predikant van 1696 tot 1731, heeft het kerkhuis in 1715 verlaten omdat hij er niet tot zijn genoegen woonde. De kerkeraad heeft zich tegen deze verhuizing ver zet, zelfs gedreigd met het in houden van traktement - en dit ook ten uitvoer gebracht - maar de predikant bleef waar hij was: in een gehuurd huis in de stad. Enkele vertegenwoordigers van de Lutherse Kerk van Amster dam komen zelfs een hele week naar Zutphen om de kwestie tussen kerkeraad en predikant tot een goed einde te brengen. In de overeenkomst die tegen het einde van de verzoeningspo ging op tafel gelegd wordt, staat als eerste artikel vermeld: 'Dat al het gepasseerde door een Christelijke amnestie sal in het vier der liefde gesmoort en niet meer gedagt, veel min opgehaal- ten van den anderen oyt verwe ten worden.' Maar de kwestie van de woning staat niet op zichzelf, ze is onderdeel van een groter probleem: de financiële positie van de kerk. Dit doet niets af aan het feit dat de ruim te waar de predikant heeft ge Afb. 2 Twee personen van betekenis voor de kerk, maar ook voor de stad (drukkers): C.A. Wansleven en C.W.F. Wöhrmann, resp. kerkraadsleden van 1878-1903. (foto: Evang. Luth. Gemeente) 5

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 7