Jaap Riemens Inleiding Dit jaar is het 300 jaar geleden dat de kerkeraad van de Luther se Gemeente van Zutphen over ging tot de aankoop van een pand in de Beukerstraat om er een kerkgebouw van te maken. De datum waarop het stadsbe stuur toestemming verleende (2 maart 1693) voor de verbouw tot kerk - en dus tot het houden van godsdienstoefeningen - is voor de huidige Lutherse Ge meente het begin van haar ge schiedenis. Helemaal juist is dat niet. Uit de gegevens van het eigen archief blijkt dat de kerk 'oudere papieren' heeft.1 De kerkeraad kocht het pand, waarschijnlijk een stadsboerde- rij, uit een boedel. Het duurde langer dan een jaar eer de ge meente het gebouw als kerk in gebruik kon nemen. De winter van 1693/94 blijkt streng ge weest te zijn. Maar op 29 sep tember 1694 kan het kerkge bouw worden ingewijd. Dat de lutheranen de datum van 2 maart 1693 hanteren als uit gangspunt voor hun herdenking, is in feite onjuist, maar de predi kant-kerkhistoricus Johannes Christoffel Schultz Jacobi, die 150 jaar geleden hier predikant was, gaf naar aanleiding van die gebeurtenis zijn Feestrede ter vie ring van het honderd-vijftig jarige gevestigd bestaan der Evangelisch- Luthersche Gemeente te Zutphen2 uit. Het gevestigd bestaan was volgens hem doorslaggevend, niet het feit dat de kerk al vele jaren daarvóór een gemeenschap vormde van lutheranen. Tot 1693 Het is interessant om na te gaan hoe het de lutheranen verging tót het jaar 1693. Het zijn im mers volgelingen van de kerk hervormer Maarten Luther, die in 1517 geschiedenis heeft ge schreven met zijn 95 stellingen, vastgenageld aan de kerkdeur van Wittenberg. Uit Zutphen afkomstig is Hen drik van Zutphen die zich sterk door Luther liet inspireren. Hij zal in de stad stellig de ideeën van Luther over hervorming van de Rooms Katholieke Kerk heb ben uitgedragen. Kort na zijn dood is er in Zutphen en omge ving sprake van de vestiging van lutheranen. In 1530 wordt er melding van gemaakt. Ze zijn nog naamloos, net als de we derdopers. Als ze zich in de stad ophouden - en de overheid heeft het vermoeden dat dat zo is - moeten ze verwijderd wor den. Maar dan duurt het nog vele jaren eer ook in Zutphense bronnen sprake is van 'luthera nisme'. Terwijl landelijk de Lutherse Kerk georganiseerd is, met een machtig college in Amsterdam (het Amsterdamse Consistorie), is het in het oosten van het land met het lutheranisme kennelijk niet zo voortvarend gegaan. Langs de IJssel zijn wel lutherse gemeenten te vinden, maar pas veel later. Toch heeft de komst van lutheranen in juist deze ste den een duidelijke oorzaak. Het waren garnizoenssteden. Tot 1693 gaat het in Zutphen vooral om het 'gedogen' van de lutherse godsdienst. De officiële godsdienst is sinds 1591 de ge reformeerde. In dat jaar gaat Zutphen definitief over op de 'nije leer', ook wel de 'gerefor meerde' of calvinistische leer ge noemd. Voor lutherse praktijken is plaats noch ruimte. Zo dient iemand die in die tijd burger van de stad wil worden onder andere te zijn van de 'ware gere formeerde religie'. Daaronder verstaat het stadsbestuur slechts de calvinistische godsdienst. Wie rooms katholiek is, wordt geen burger van de stad. Maar ook lutheranen krijgen vrijwel geen voet aan de grond in het leven van de stad in die jaren. Toch zijn in de burgerboeken diverse lutheranen te vinden. De eerste die ik heb gevonden is de goudsmid Paul Creton uit Em merik. Hij krijgt in 1655 het 1 Driehonderd jaar Lutherse Gemeente Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 3