zo gemakkelijk aan te komen en in het depot is beslist nog geen complete verzameling aanwezig. Dit boek is uit het 'Hoog- duitsch' vertaald. Natuurlijk is het 'kind van de tijd', typisch 19e eeuws. De uitgever noemt in de inlei ding de schoonmoeder 'Gods engel in menselijke gedaante'. Dat is iets anders dan de door snee opmerkingen die gemaakt worden over schoonmoeders. Boomgaard, J.E.A., Misdaad en straf in Amsterdam W aander s/Gemeentearchief, Zwolle/Amsterdam, 1992; 320 blz. Dit boek is een dissertatie. Dat gegeven op zich hoeft niet af te schrikken, en dat is bij dit boek zeker ook niet het geval. Boom gaard heeft onderzoek gedaan naar de strafrechtpleging van de Amsterdamse schepenbank aan het eind van de Middeleeuwen. Wie de geschiedenis een beetje kent, zal niet verbaasd zijn dat Wederdopers nogal eens met het gerecht te maken hadden. Het boek (stevig gebonden en voorzien van een stofomslag) is compleet met een uitgebreid no tenapparaat en vermelding van bronnen en literatuur. Molewijk, G.C., Spellingver andering van zin naar onzin (1200-heden). SDU, 's-Gra- venhage 1992; 581 blz. Dat er over de spelling van onze taal verschillend gedacht wordt, is bekend. In dit boek gaat men terug tot omstreeks 1550. Toen al ruziede men over de juiste spelling van woorden. Na de eerste vastlegging van de spel ling van het Nederlands (1804) braken ware spellingsoorlogen uit. Een spelling wordt soms veranderd om politieke, religieu ze of persoonlijke redenen. De veranderaars hebben echter al leen bereikt dat de spelling ont regeld werd. In dit boek wordt de geschiede nis van de verandering in de spelling, met alle consequenties van die veranderingen, overzich telijk behandeld. Enkele uitstap jes naar een aantal dialecten ma ken van dit boek, dat niet zo eenvoudig te lezen is, een stan daardwerk. Wie denkt dat in dit boek aanwijzingen voor de spel ling staan, komt bedrogen uit. De Woordenlijst van de Neder landse Taal (1954) is wellicht een betere oplossing. Meteren, E. van, Historie der Ne der lands cher ghe- schiedenissen van denjaere 1566 tot denjaere 1612 in het corte ghebrachtende van den jaere 1612 tot denjaer 1618 ghe continueert ende vermeerdert door Guliel- mum Baudartium van Deynse. Amsterdam, Clop- penburgh, 1618; 1140 en 158 blz. Dat een korte geschiedschrijving wel eens lang uit kan vallen, blijkt uit dit boek. De Stadsbi bliotheek wist het antiquarisch te kopen. U raadt wel waarom: Baudartius, een Zutphens predi kant uit de 17e eeuw, heeft een bescheiden aandeel gehad bij de totstandkoming van dit boek. Het deel dat door hem beschre ven wordt gaat over het Twaalf jarig Bestand, vooral ook over de godsdienstige twisten tussen de Remonstranten en de Con tra-Remonstranten Het tweede deel, de 158 bladzij den van Baudartius, werd oor spronkelijk een jaar eerder uit gegeven dan het werk van Emanuelis van Meteren. Bau dartius droeg in een 'voorrede' het gehele werk op aan burge- meesteren, schepenen en raden van de stad Zutphen. 22 Jaap Riemens

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 24