gekregen die het nog steeds heeft. Een gebouw waaraan je - als oplettende bezoeker aan de stad Zutphen - kunt zien dat het echt om een kerkgebouw gaat. De zwaan op het kleine to rentje bevestigt dit. Het Luthers Hofje De lutherse gemeente in Zut phen maakt gedurende meer dan drie eeuwen deel uit van de samenleving. Gedurende een lange reeks van jaren heeft het lutherse leven zich vrijwel ge ruisloos voltrokken achter de muren van de kerk. Pas in het midden van de vorige eeuw ver andert dat. In opdracht van de diakonie van de lutherse ge meente wordt op de Nieuwstad een hofje gebouwd. We vinden het aan de Geweldigershoek, vlakbij Huize St Elisabeth. Wie naar de gevels kijkt, ziet ook hier een zwaan boven de ingangs poort. Op zich wel merkwaar dig, maar wie de geschiedenis van de lutherse kerk in ons land kent, weet dat de zwaan menig luthers bedehuis siert. Dat ook het hofje voorzien is van de zwaan is geheel in de lijn van de verwachtingen.6 De toerist asso cieert de zwaan echter niet met een kerk. Dat verandert wan neer diezelfde toerist een kijkje neemt in het hofje. Boven ieders hoofd staat een bijbeltekst, het woord van de apostel Paulus: Laat alles eerlijk en ordelijk toe gaan. Het hofje, dat in de loop van de ruim 140 jaar van z'n bestaan diverse renovaties heeft onder gaan, is niet meer van de plaat selijke lutherse gemeente. Het is eigendom geworden van de stichting St Walburgis. Wat de armenzorg betreft is het in de lutherse kerk van Zutphen jarenlang wat vreemd toege gaan. Tot 1841 is er geen diako- ban bt 11 1 «TV Afb. 4 Titelpagina van het 'Stamboek der bedeelden(inv. nr. 470). (archief Evang. Luth. Gemeente) 9

Zutphen (vanaf 1982) | 1993 | | pagina 11