50 zieke militairen had, wei gerde de magistraat toestem ming te geven ze in het gasthuis op te nemen. In overleg met provisoren werd men het eens 15 tot 16 bedden in het gasthuis ter beschikking te stellen, voor de rest moesten de militairen zelf maar een oplossing zoeken.32 In totaal werden in 1783 52 militairen opgenomen en in 1784 twintig. Hoewel van deze patiënten hardnekkig werd vermeld, dat ze aan 'Zeeuwse coors', 'coorsen' of 'quade coors' leden, moeten dat, gezien de vele informatie over deze epi demie uit andere bronnen, on getwijfeld dysenterie-patiënten zijn geweest. Het waren er onge veer 25, van wie er vier zijn overleden. Adriaan Meelens genas. Hij werd 12 oktober weer ontslagen. Tot 1794 is het aantal militairen in het Oude en Nieuwe Gasthuis betrekkelijk gering. Met de Franse revolutie worden het er weer meer. Dit 'Soldatenboek' eindigt in 1798. In dat jaar gaan de mili tairen hun eigen hospitaal ex ploiteren. Het Oude en Nieuwe Gasthuis verhuurt hun daarvoor het lazaret, waarmee de nood zaak voor eigen registratie door het gasthuis verviel. In deze bijna 100 jaar werd echter nauwkeurig bijgehouden hoe veel dagen de patiënten werden verpleegd, hoeveel er herstelden en hoeveel er overleden. Diag noses staan er zelden bij, hoog stens 'ziek' of 'gekwetst', een enkele keer iets meer. De zieken hebben in ieder geval verre de overhand op de gewonden. De medische gang van zaken bij de militairen in Zutphen in de Bataafs-Franse tijd blijft hier buiten beschouwing. Het ging heel anders en vormt een ver haal apart! Totaal opgenomen patiënten: 1644 patiënten Ontslagen patiënten: 1393 patiënten Overleden patiënten: 250 patiënten Verpleegdagen: 57986 dagen Gemiddelde verpleegduur: 35,3 dagen 55

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 9