doctor 'gevisyteert worden ofter ok quade siekten bespeurt worden'. Maar in 1727 kwam er weer verandering. Bij de Vrede van Utrecht, waarmee een einde kwam aan de Spaanse Succes sieoorlog was ondermeer be paald, dat de Zuidelijke Neder landen aan Oostenrijk kwamen.25 Maar later bleek dat toch niet zo goed uit te pakken. Spanje en Oostenrijk sloten in 1725 een verbond, waarop Frankrijk, Engeland en Pruisen weer een verbond sloten tegen Oostenrijk, waarbij de Repu bliek zich in 1726 aansloot.26 Het liep goed af, maar deze oor logsdreiging kwam direct weer tot uitdrukking in het Zutphense garnizoen en dus in het aantal in het gasthuis opge nomen militairen. Het aantal steeg van één in 1725 en geen in 1726 tot 65 in 1727. Mogelijk werd er zelfs misbruik gemaakt van de mogelijkheid opgenomen te worden in het gasthuis. Op 12 november besloten provi soren, 'dat geen soldaaten, die gaan en staan sullen int Gast- huijs genomen worden, maar sodanige, die siek op haar bedde leggen en die met een stoel int Gasthuijs moeten gedragen worden'.27 De draagstoel was toen blijkbaar gebruikelijk voor ziekentransport. In 1728 kwamen er nog 33 militairen, maar daarna was het weer afge lopen en kwam het aantal op namen weer op twee. Een vol gende toename in het aantal verpleegde militairen ontstond in de Oostenrijkse Successie oorlog (1740-1748), toen Maria Theresia haar vader Karei VI zou opvolgen. Verschillende pretendenten, gesteund door Frankrijk betwistten deze opvol ging. De Republiek der Zeven Vereenigde Nederlanden deed na veel aarzelen mee.28 Het aantal opnamen in deze jaren wisselde nogal: 1741: 45 1746: 63 1748: 52 Maar daarna werden de troepen weer snel afgedankt.29 In 1750 kwamen nog maar 16 soldaten in het gasthuis terecht. Ruim 40 jaar lang beperkte het aantal op genomen militairen zich tot geen of slechts enkele. Menige opname stond in verband met geslachtsziekten, aangeduid met de naam venusziekte, in 1751 zelfs 5 in vier maanden. Vlotte kans, dat de bron dezelfde was bij alle vijf! Een bijzonder geval deed zich voor op 20 januari 1768, toen soldaat Jan Schaak werd opgenomen met 'water vrees' hondsdolheid). Na twee dagen is hij overleden. Zijn beddegoed en dergelijke moest worden verbrand. Met het uit breken van de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) kwamen er weer wat meer militairen in het gasthuis. Provisoren kregen een waarschuwing, dat het regiment Saxen-Gotha zou arriveren met 17 zieke soldaten.30 Uit het Sol datenboek blijkt, dat er op 20 april 1780 inderdaad 17 van dit regiment zijn opgenomen. In to taal zouden het er 27 worden. Daarna kwamen er weer een paar jaar met weinig militaire patiënten, maar in 1783 nam het aantal plotseling weer toe, maar dat was mede een gevolg van de dysenterie-epidemie of 'rode loop', zoals het toen heette. De ziekte was al eerder in de omgeving gesignaleerd. De nodige voorbereidingen waren al getroffen, zoals het in gereed heid brengen van het in 1776 gebouwde lazaret. Op 26 sep tember 1783 werd de eerste pa tiënt, Adriaan Meelens, een sol daat van het regiment Bijland, die met vele anderen was onder gebracht in een huis in de Barl- heze, aangemeld. In verband met het besmettingsgevaar gaf het stadsbestuur toestemming hem op te nemen in het lazaret. Maar daarbij werd tevens te ver staan gegeven, dat het lazaret bestemd was voor burgers en niet voor militairen!31 Toen op 14 oktober het regiment van lt.gen. Raders meldde, dat men

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 8