Afb. 2 Een 16e eeuwse oogoperatie (staar). Voor de herkomst van deze illustratie zie afb. 1. ding en verliet op 15 april weer het gasthuis. Waarom dit geval in het Soldatenboek werd ver meld is niet duidelijk. Werd Hendrik door een soldaat de hersenpan ingeslagen? Ook nu wordt de hoofdmoot van de op genomen militairen weer ge vormd door Franse soldaten, nu gevangen genomen 'in 't vero veren der linie bij 'Ramiljé' (=Ramillies ten noorden van Namen). Deze keer zijn het 66 opnamen, waarvan één herop name tussen 15 augustus 1705 en 28 januari 1706. Het lijkt er op, dat de gevangenen op een veilige afstand achter het front werden ondergebracht. Ook nu waren er slechts twee sterfge vallen. Ongetwijfeld waren de gevangenen, die in een minder goede conditie waren, er niet in geslaagd Zutphen te bereiken! Toen de slag bij Ramillies door Marlborough op Pinksterdag, 23 mei 1706, definitief was ge wonnen kwamen er een maand Oude en Nieuwe Gasthuis niets terug.24 Daarna was het met de militairen bijna twintig jaar lang rustig in het Zutphense gast huis. Op 7 juli 1723 besloten provisoren, dat soldaten of rui ters, die in het gasthuis kwamen, door de regiments doctor of -chirurgijn behandeld mochten worden, maar eerst moesten ze door de gasthuis- later nog drie Fransen in het gasthuis terecht. Het jaar 1708 bracht opnieuw Franse militairen naar Zutphen. Marlborough en Eugenius van Savoye hadden de slag bij Ou denaarde gewonnen en Rijsel veroverd.23 Deze keer wordt de rekening keurig in het Frans op gesteld: 'Conté 1708 De prisoniers Francois traitté a l'hospital de Zutphen depuis le 18 7bre 1708 jusques le 22 Xbre inclus ad 6 sous par jour' Tussen 18 september en 22 de cember komen er nu 31 in het gasthuis. Van de bekende bloe dige slag bij Malplaquet in 1709 vinden we in de annalen van het -V 53 HUI»!# Wïw&i

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 7