vrijwel alle middeleeuwse steden worden deze pijpaarden beeldjes herhaaldelijk gevonden. In di verse museumcollecties en in publikaties zijn identieke exem plaren als hierboven beschreven te vinden. In de 15e en eerste helft 16e eeuw werden deze beeldjes in grote hoeveelheden door gespecialiseerde 'heyli- ghenbackers' in mallen vervaar digd. Het bisschoppelijke Utrecht moet het centrum van deze produktie zijn geweest. Dit Keerz'jde blijkt uit de archieven en er worden regelmatig mallen van de beelden gevonden. In een geval werd zelfs de produktie- plaats met grote hoeveelheden mallen van een heiligenbakker onderzocht. Niet alleen in Utrecht, ook in Leiden, Den Bosch en Deventer zijn aanwij zingen voor heiligenbakkers. Het is opvallend dat alle Zutphense beeldjes in niet-ker- kelijke context zijn gevonden. De vindplaatsen zijn 'wereldlijk' (woonhuizen, stadsgracht, ak kers). De beelden waren ook niet bestemd voor de kerken en kloosters. De 'afzetmarkt' was juist de niet-kerkelijke bevol king. De heiligen werden als ta lisman meegedragen of als huis- heiligen in nissen geplaatst. Het waren dus kleine volksdevotie objecten. Er waren in die mid deleeuwse tijden genoeg zaken VOORZIE 03 CC VS waar men zich zorgen over kon maken (pest, oorlog, handel enz.). De burger kon de be scherming van de heiligen goed gebruiken. Hiermee voorzag de Kerk in een typisch laat-middel- eeuwse behoefte van de bevol king die meer betrokkenheid wenste in het kerkelijke leven (ook de opkomst van de Mo derne Devotie is hiervan een uiting) Tot slot is het opvallend dat de meeste heiligenbeeldjes moed willig onthoofd lijken te zijn. Wellicht hadden de volkshei ligen afgedaan. Zeker is in elk geval dat in de loop van de 16e eeuw de religieuze beleving van de bevolking in onze streken een geheel andere richting zou gaan volgen (Reformatie)De heili genbeeldjes belandden in die zelfde eeuw in de afvalkuilen, stadsgrachten of tussen het huis vuil. Michel Groothedde Liter atuurverwij zing Caron, M.L. en Vlijmen, P.L.M. van, in: Vroomheid per dozijn, tentoonstellings catalogus Catharijneconvent Utrecht 1982. Graas, T.G.M., 'Pijpaarden beeldjes', in: Janssen, H., Van Bosch tot StadDen Bosch, 1983. Leeuwenberg, J., 'De Utrechtse indus trie van pijpaarden beeldjes en reliëfs' I en II, in resp.: Oud Nederland IV, 73 en 81. Kleiterp, M.E. en Henry-Buitenhuis, E.V., in: Bodemonderzoek in Leiden, Ar cheologisch jaarverslag 1988/89, Leiden 1990.. 70 0{)M <9 258, hjo m

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 24