ziekten, problemen, normen en waarden waren (bescherm-)hei ligen tot wie men zich kon wenden. Centraal in de laat middeleeuwse vroomheid stond de Mariaverering. In deze bijdrage zal een speciale vondstgroep de aandacht krijgen: de pijpaarden heiligen beeldjes. Resten van deze beeldjes van witbakkende klei (waar in later eeuwen de stenen tabakspijpen van gemaakt werden) worden bij opgravingen in Zutphen dikwijls aange troffen. Zes geïdentificeerde hei ligenbeeldjes worden bijgaand afgebeeld; A. Madonna met Christuskind, voetstuk en hoofden ontbreken. Vindplaats: Polsbroekpassage in de voormalige stadsgracht (1983). B. St Anna te Drieën, Anna met haar dochter de H. Maagd Maria en Christuskind aan haar voeten. Voetstuk en hoofden van Anna en Maria ontbreken. Vindplaats: akker ten oosten van het Kerkpad nabij de Berkel (1987). Het exemplaar is daar vermoedelijk tussen het stads vuil, dat over de akkers werd verspreid, terechtgekomen. C. St Barbara met de toren in haar hand waarin ze door haar vader werd opgesloten. Slechts de toren en de achterzijde met loshangend haar is gevonden. De oorspronkelijke hoogte is ongeveer 16 cm. Vindplaats: op graving Beuker straat 10 (Lut herse kerk 1990) in een puin- spoor met vondsten uit de late 15e of begin 16e eeuw. Een fragment van een torenspits van een vermoedelijk Barbarabeeld van roodbakkende klei met witte slibversiering werd in een puin- spoor in Turfstraat 7 (1988) aangetroffen. D. St Sebastiaan als ridder met schild in de rechter en houten staf in de linker hand en zwaard (als martelaar werd hij met pijlen doorzeefd). Het hoofd ontbreekt. Vindplaats: opgra ving Turfstraat 7 (1988) in een 16e eeuwse puinkuil met fresco- resten. Een identiek voetstuk van dit beeldje werd bij de IJssel gevonden. E. St Martinus (Maarten) als ridder te paard. Vanaf zijn paard deelde hij zijn mantel met een arme. Bovenlichaam van de per soon en de achterbenen van het paard ontbreken. Vindplaats: zie D. F. Christuskind met duif in de handen. Voetstuk ontbreekt. Vindplaats: zie D. Verder zijn er fragmenten van beeldjes van niet nader te identi ficeren heiligen bij diverse op gravingen aangetroffen (o.a. in Schupstoel 5; 1990). Niet alleen in Zutphen maar in 69

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 23