8 waarin verrassende ontdek- tearchief Zutphen, Spiegelstraat kingen zijn te doen. 13-17, Zo ontstaat een goed gedocu- tel. 05750-12157. menteerd beeld van de negen tiende eeuwse beroepenstruc- Richard Hermans tuur in de stad. Voor allerlei vormen van onder zoek kan het patentregister van belang zijn. Voor genealogen geven de pa tentregisters aanvullende infor matie over de beroepsuitoefe ning van het betreffende fami lielid; carrière-ontwikkeling wordt zichtbaar. Ook voor so ciaal-economisch onderzoek vormen de patentregisters een rijke bron. Men kan als onder zoeker uitspraken doen over de ontwikkeling van bedrijven en personeel. Aan de hand van ves tigingsadressen is het mogelijk in kaart te brengen welk soort bedrijven in welk deel van de stad was gevestigd. Bij het re construeren van de stedelijke economie zijn de gegevens in de patentregisters onmisbaar. Doordat ook voor de uitoefe ning van beroepen als kunste naar en muzikant een patent vereist was, vormen de patentre gisters voor cultuur-historisch onderzoek een boeiende bron. Helpt u mee? Voor meer informatie: Gemeen- Chinees porselein uit particulier bezit* Sinds de reizen van Marco Polo in de 13e eeuw maakt het Westen kennis met de bijzon dere aantrekkingskracht van de Chinese kunst en cultuur. De beeldende kunst, zoals wij die kennen, weerspiegelt de cultuur van de hooggeplaatsten in de Chinese samenleving. Chinees porselein heeft van oudsher een belangrijke plaats ingenomen in de Nederlandse wooncultuur. In de 17e en 18e eeuw toonden rijke burgers trots hun porseleinbezit in speciale porselein-kabinetten. Kast- stellen werden voor de sier op kabinetten en kasten geplaatst en voor het dagelijkse gebruik had men porseleinen thee- en tafelserviezen. Met de stichting van keizerlijke kunstacademies rond de 10e eeuw kwamen de schilderkunst en de keramische kunst tot ont wikkeling. De kunst uit China kunnen we onderverdelen aan de hand van de regeringspe rioden van dynastieën van de verschillende keizerlijke families. Zo kennen we de Sung-dynastie (900-1279) en de Ming-dynas- tie (14e eeuw)Aan het einde van de 16e eeuw richtte men zich op export naar Europa. 67 Uit het museum

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 21