3 Patentregisters, bron van onderzoek Vrij williger spr o j eet Op het Gemeentearchief be vindt zich als onderdeel van het 19e eeuwse secretariearchief een serie delen, die bekend staan onder de naam 'registers van pa tentschuldigen' ofwel 'patentre gisters'. De serie omvat de pe riode 1862-1889 en bestaat uit 27 delen. Al sedert 1985 wordt door een aantal leden van de Historische Vereniging Zutphen gewerkt aan het nader toegankelijk maken van deze in vele op zichten waardevolle bron voor historisch onderzoek. Het werk dat hiervoor wordt gedaan is tijdrovend en vraagt om door zettingsvermogen. Niet minder dan 27 grote boekwerken moeten worden geïndiceerd. Voortzetting van dit project valt of staat met de bereidheid van vrijwilligers om een aantal uren per week aan deze 'klus' te be steden. Nu onlangs een tweetal andere projecten tot een goed einde is gebracht (index op het Bevolkingsregister 1824-1861; Kadastrale Atlas Zutphen 1832), blijkt dat uiteindelijk de geïnvesteerde tijd en moeite niet voor niets zijn geweest. Het is nu de bedoeling om ook het nader toegankelijk maken van de patentregisters binnen afzien bare tijd te realiseren. Dat kan alleen wanneer zich nieuwe, en thousiaste vrijwilligers aan melden bij het Gemeentear chief. Momenteel werken twee dames en twee heren gedurende een dagdeel per week aan indi- cering van deze bron. We kunnen nog gerust 10-12 vrij willigers er bij gebruiken! Patentregisters Om wat voor een bron gaat het nu? De 'patentregisters' zijn een onderdeel van het negentiende eeuwse belastingstelsel in ons land. Al in 1805 werd een bepa ling ingevoerd waarbij voortaan voor de uitoefening van een be paald beroep moest worden be taald. In 1819 werd dit zgn. pa tentrecht vastgelegd in een nieuwe wet, die tot 1893 zou blijven functioneren. Om een patent, of recht tot uitoefening van een bepaald beroep te ver krijgen, diende men aangifte te doen van het bedoelde beroep. Door het invullen van formu lieren werd deze informatie bij de gemeente vastgelegd. Een speciaal hiervoor in het leven geroepen commissie, het Col lege van Zetters, schreef deze aanvragen over in een register. Vervolgens bepaalde men de hoogte van de aanslag. De aldus verkregen gegevens plaatste het College van Zetters in zgn. leg gers van kohieren, die aan de di recteur der Directe Belastingen werden opgestuurd ter controle. Nadat de directeur der Directe Belastingen uit deze leggers een kohier van patentplichtigen had samengesteld, werden deze ko hieren aangeboden aan de pro vinciale gouverneur om uitvoe ring te geven aan de voor gestelde inning. De gouverneur tenslotte zond de kohieren weer naar de ge meente, die de uitgegeven pa tenten vervolgens op naam stelde en zorgde voor de inning van de gelden en uitgifte van de patenten. Een hele bureaucratische proce dure dus! De gegevens, opgenomen in de kohieren van patentplichtigen, zoals de officiële naam luidt van de 'patentregisters', hebben be trekking op: de naam van de aanvrager, het beroep, het adres en de hoogte van de aanslag. De droge opsomming van namen, beroepen en adressen lijkt in eerste instantie weinig in spirerend, maar zoals zo dikwijls met historische bronnen schuilt er achter deze bureaucratie een nu nog onbekende wereld Uit het archief

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 20