Chris Schriks Portret van een ongewoon en veelzijdig Zutphenaar Charles Glaude Behrens., ge boren in 1907, was de zoon van Anna Maria Kamerling (1882 1944) en Herman Willem Arie Behrens (1880-1951). Zijn vader vestigde zich als apotheker te Zutphen aan de Houtmarkt. Een belangrijk deel van het inte rieur van die apotheek is later ondergebracht in het Stedelijk Museum aan de Rozengracht al daar. Charles Glaude Behrens trouwde twee keer. De eerste keer in Haarlem op 5 november 1930 met Frieda Meinsma (geb. 1905) die in 1964 te Stockholm overleed. Op 1 augustus 1950 trouwde Behrens voor de tweede keer, nu met Ulla Brusell (geb. 1913). Zij is thans nog in Stockholm woonachtig. Uit het eerste huwelijk werd een dochter geboren, Eva. Zij is werkzaam voor verschillende uitgeverijen en woont in Neder land. Van 1914 tot 1920 bezocht Charles de lagere school te Zutphen, daarna volgde hij de HBS waar hij in 1925 het di ploma behaalde. De volgende stap was Wageningen, waar Behrens zich liet inschrijven voor de studie landbouwweten schappen. Al op zeventienjarige leeftijd was hij redacteur van Amoeba het tijdschrift van de 'Neder- landsche Jeugdbond voor Na tuurstudie'. Al tijdens zijn eerste jaar in Wageningen trok hij erop uit. Zijn eerste reis was een tocht per sleepboot van Rot terdam naar Hamburg. De jonge Behrens monsterde aan als koksmaatje en schreef nadien zijn eerste gepubliceerde reisver slag. Reporter en correspondent Eind 1926 vertrok Charles met een vijftal studiegenoten naar het toenmalige Nederlands Oost-Indië. Het doel van de uitzending was te bevorderen dat studerende Nederlandse jongelui meer bekend raakten met het volk en de cultuur van de Oost. Een beschrijving van deze tocht werd door Behrens gepubliceerd in het Algemeen Handelsblad van 21 en 22 april 1927, een krant waaraan hij al eerder bijdragen had geleverd. Tijdens die reis moet hij defini tief beseft hebben dat niet in de landbouw, maar in de journalis tiek zijn bestemming lag. Gedurende de reis naar en door Indië hield hij een niet gepubli ceerd dagboek bij. Nauwgezet vulde hij honderden pagina's met zijn ervaringen. Behrens bleek een scherp opmerker, want en passant wijdde hij vele pagina's aan de handigheid en het fatsoen, vaak onfatsoen, van de Toean Blanda, van wie naar het oordeel van de jonge re porter niet alleen Nederlanders, maar ook Duitsers zich mis droegen. In 1927 nam hij afscheid van Wageningen en vertrok met de Holland-Amerika Lijn naar Amerika. Het motto dat men in zijn reisverslagen regelmatig te genkomt, 'trek verderzal zijn leven tot aan de Tweede We reldoorlog bepalen. Het lag voor de hand dat de ac curate wijze waarop hij zijn jour nalistieke aspiraties vervulde niet onopgemerkt bleef. In 1928 kreeg Behrens een contract bij het Haarlems Dagblad en toen in de loop van 1930 in Zweden een plaats vacant kwam, aar zelde Behrens niet. Hij ver huisde naar Stockholm en kreeg een aanstelling als vaste corres pondent van de NRC en het Haarlems Dagblad. De veelzijdigheid die Behrens kenmerkte vond men terug in de geaardheid van de verschillende andere kranten, weekbladen en tijdschriften waarvoor hij schreef. Al had hij persoonlijke voorkeuren, hij publiceerde met evenveel liefde over volksge- 57 Charles Gl. Behrens

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 11