z- Ss It- i hi Afb. 2 De abdij Corvey aan de Weser (westfrojit) gebouwd 825. Eén van de oudste gebouwen in Duitsland. (foto: Piet Luurtsema) Nu blijkt dat Otto die voogdij waarschijnlijk ook heeft gekre gen door familierelaties. De gra ven van Nordheim waren er felijk oppervoogd van Corvey.19 Sommige van die voogdijbezit tingen heeft Otto geüsurpeerd, een mooie uitdrukking voor 'stilzwijgend ingepikt'. Otto zou dit onder andere hebben gedaan met Haselünne bij Meppen in het Emsland, een bezit van Cor vey.20 Usurpatie was de directe methode van veel (alle?) graven om aan bezit te komen. Volgens de Utrechtse bisschoppen had Otto's vader, Godschalk, dit ook al gedaan met goederen van de Zutphense kerk.21 Het is ze ker de methode waarmee de Zutphens-Gelderse Heren de baas zijn geworden op de Velu- we en in de Bommelerwaard. Otto's zoon, graaf Hendrik de Oude van Zutphen, broer van de drie zusters, was getrouwd met de dochter van Coenraad von Beichlingen, oudere broer van graaf Otto van Nord heim oppervoogd van Cor vey. Deze Otto was hertog van Beieren geweest maar door de keizer afgezet. Zodoende vocht zijn geslacht doorlopend tegen de Frankische keizers Hendrik IV en Hendrik V. Hendrik van Zutphen volgde in 1107 Otto's zoon, Hendrik de Vette van Nordheim op als graaf in Midden-Friesland. Hij heeft ervoor betaald met Alzey. Hendrik de Vette was in 1101 graaf in Friesland geworden, maar bij aankomst direct ver moord. Herman van Ravensberg of Cal- veslage jr., die trouwde met Ju dith, een van de drie Zutphense zusters, was weer de zoon van een zuster van Hendrik de Vette van Nordheim. Otto van Nord heim was zijn grootvader. Tenslotte: Lotharius van Süp- plingenburg, de latere hertog en keizer, is in 1100 getrouwd met Richenza, dochter van graaf Hendrik de Vette van Nord heim en Geertruid van Brunswijk. Richenza had een broer, Otto (II) van Nordheim, die in Friesland had kunnen op- 29 9 ^5* 4

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 7