Leo Lensen Otto de Rijke van Zutphen (vóór 1064-1113) was getrouwd met Judith of Jutta van Süp- pling(en)burg, gestorven in 1118. Het paar werd begraven in een toen nieuwe Walburgis- kerk, gewijd in 1105, mauso leum van de Heren van Zutphen, die sinds 1101 bekend zijn als graven van Zutphen.1 Van dit echtpaar zijn in de ge schiedschrijving over Zutphen tot nu toe twee kinderen 'goed' bekend: erfgenaam Hendrik, graaf van Zutphen en graaf in Midden-Friesland. Dat laatste kreeg hij in 1107 in ruil voor zijn rechten in Alzey, een wijn stadje ten noorden van Worms.2 Verder was er een dochter Erm- gard bekend. Omdat Hendrik omstreeks 1120 zonder wettige nakomelingen was overleden volgde, gezien de verdere geschiedenis, Ermgard hem in Zutphen op. Ze was in eerste huwelijk getrouwd met Gerard (III) van Gelre en had uit dit huwelijk kinderen: een zoon Hendrik (de Jonge) en een dochter Salomé. Deze trouwde met graaf Hendrik I van Olden burg. Hendrik de Jonge erfde van zijn grootvader, Gerard II, Gelre en van zijn moeder een grafelijke titel Van Zutphen. Sindsdien is er sprake van het graafschap Gelre met Zutphen. Tot zover is alles vertrouwd. Voor de geschiedenis van de graven van Gelre zijn de Duitse archieven en literatuur benut. Oude Zutphense relaties in Duitsland opsporen was zoeken naar een speld in een hooiberg. Alleen J. de Groot hield er in 1936 een voordracht over tij dens de jaarvergadering van het Koninklijk Ned. Genootschap voor geslachts- en wapenkunde. Hij wordt niet vermeld in de li teratuurlijst van Geschiedenis van Zutphen. Een verslag van die lezing verscheen in De Neder- landsche Leeuw.3 Het toen be loofde artikel met bronnen opgave is er nooit gekomen. Verder moest op het toeval wor den gewacht. Het grote standaardwerk Westfalische Geschichte4 en ande re moderne studies uit de jaren 1988-1990 leren nu dat graaf Otto behalve een of meer zoons minstens drie dochters heeft ge had en dat sommige conclusies van De Groot correctie behoe ven. Een tot nu toe in de Zutphense geschiedschrijving nooit ge noemde Judith, dochter van graaf Otto trouwde met Herman van Ravensberg junior, zoon van Herman van Ravensberg en Ethelinde, dochter van Otto van Nordheim. De naam Van Nord- heim komen we steeds weer te gen. De familie neemt een sleu telpositie in in alle relaties. (Volgens De Groot was Otto de Rijke van Zutphen zelf een zoon van dit echtpaar. Daar mogen we nu niet meer van uit gaan.) Herman van Ravensberg Sr. noemde zich eerst Herman van Calve(s)lage naar een bezit in het Nordland (Weserland). Het ligt 55 km ten zuiden van Ol denburg, Kreis Vechta.5 Rond 1100 bouwde de Zutphense schoonzoon Herman uit Calve(s)lage de burcht op de Ravensberg. Daar was in de vo rige eeuw alleen nog een ruïne van over. (Zie illustratie)De Ravensberg is een van de top pen van het Wiehengebirge, waar de Weser doorheen breekt. Het graafschap Ravensberg lag ingesloten tussen (met de klok mee) Münster, Osnabrück, Minden, Lippe en Paderborn. De hoofdplaats van Ravensberg is Bielefeld. Andere bekende plaatsen zijn Herford, met het heksenmuseum, en Halle. Ra vensberg werd in 1380 Guliks (en door de vereniging in 1393 dus ook Gelders, tot de schei ding van Gelre en Gulik in 1424). De zoon en opvolger uit dit hu welijk tussen Herman van Ra- 25 Drie Zutphense zusters rond 1100

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 3