2 van de late 16e eeuw en 17e eeuw spaarzaam bebouwd werd Een oude sloot, volgestort met middeleeuws bouwpuin (bak steen, onder- en bovenpannen), wijst wellicht op een oude per ceelscheiding. Aan mobiele vondsten kon nog geborgen worden: scherven van 1 Te- Oplossing 6Wie kent dit' Inmiddels zijn we achter de ou derdom en de functie van de merkwaardige roodaardewerken tegels met taps toelopende ga ten. De heer J. Thijssen, stads- archeoloog van Nijmegen, her kende de tegels onmiddellijk. In eeuwse majolicaborden en enke- Nijmegen heeft hij eenzelfde le Siegburgfragmenten. Beide terreinen konden voor nauwkeuriger waarnemingen niet betreden worden in ver band met verontreiniging van het terrein. Michel Groothedde vondst gedaan. Het gaat om zgn. eesttegels*. Eesten is het proces van drogen van de ont kiemde granen bij het berei dingsproces van bier door mid del van vloerverwarming. Het zijn dus ventilatietegels van de eestvloer in een bierbrouwerij. Een klein onderzoekje in het Historisch Kadaster leerde ons dat het pand Groenmarkt 20 - waar de tegels werden gevon den - vanaf de eerste helft van de 17e eeuw de brouwerij van Reyner Scheers was. Van 1685 tot 1759 is het pand eigendom geweest van de brouwer Reyner Jansen en zijn zoon Bernard Reynders. De tegels zullen in de periode 17e eeuw en eerste helft 18e eeuw in de brouwerij ge functioneerd hebben. Foto van de opgraving bij de stadsmuur, omgeving Berkelruïne. (foto: Michel Groothedde) Voor meer informatie over eeststenen verwijzen wij graag naar J. Hollestelle, 'Iets over eesten en eeststenen' in Bij dragen en Mededelingen van het Neder lands Openluchtmuseum1989,2 (jr. 52) 22w. Uit de aanwinsten van de stads bibliotheek heb ik de volgende boeken geselecteerd: Schlüter, D., Betovering en ver volging - Over toverij in Oost-Ne derland tussen de 16de en 20ste eeuw. Broekhuis Hengelo (Twente Akademie Reeks 4), z.j.; 199 blz. De auteur (historicus en journa list) doet vanaf 1987 onderzoek naar de opvattingen over toverij en magie in Oost-Nederland en in het Duitse grensgebied. De 'betoverde wereld' (heksen en duivelbanners) krijgt in dit boek een plaats die wezenlijk is: on derdeel van de geschiedenis van het dagelijks leven. De auteur baseert zich - naast de indruk wekkende literatuur - ook op bronfragmenten. Jaarboek Numagajr XXXVIII (1991). [Nijmegen, 1991], 176 blz.; 35,00 voor leden van de vereniging Numaga. Het eerste jaarboek van Numa ga dat voorheen het gelijknami ge tijdschrift uitgaf. In dit jaar boek o.aartikelen over 'Een Romeins viziermaker van het Korps Plateau te Nijmegen (1591)', 'Arnold Goeman (1620-1688), een Nijmeegs ju rist en zijn werkinstrument' en 'Deze wereld is niet de echte, 45 Voor u gelezen

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 23