36 2 Allerwegen ziet men het ver schijnsel dat kerkgebouwen ont trokken worden aan de ere dienst en een andere bestemming krijgen. Bestem mingen die veelal weinig of niets met de oorspronkelijke gemeen hebben. Het omgekeerde komt veel min der vaak voor. Aan de Badhuis weg zien we zo'n schaars voor beeld. Daar staat de Johannes- kerk, het kerkgebouw van de Christengemeenschap Beweging tot religieuze Vernieuwing. Eens was dit kerkgebouw een fabriekshal van de - al lang gele den - geliquideerde meubelfa briek Ronk Egthuizen. H. Gideon Vaak leiden vragen in het Ge meentearchief tot gegevens die vergeten lijken te zijn, zelfs als het om recent materiaal gaat. Of het beeld Gideon* werkelijk is opgericht ter nagedachtenis aan de in de Tweede Wereldoorlog omgekomen joden, zoals in de 'Beeldenroute' vermeld staat, is zo'n vraag. Burgemeester jhr mr C.C. de Jonge schreef in 1946 aan de Provinciale Gelderse Advies Commissie voor de Oorlogs- en Vredesgedenkteekens, bij wie voorstellen voor gedenktekens ingediend moesten worden, dat in Zutphen honderden doden waren gevallen: 'Er zijn slacht offers van bombardementen, in Duitschland overleden politieke gevangenen, zeer vele Joodsche inwoners, slachtoffers van de bevrijding, slachtoffers van ter reur, met name een aantal ge vangenen die in of bij het Huis van Bewaring zijn doodgescho ten, en negen gevangenen die kort voor de bevrijding op de IJ- sselkade zijn gefusilleerd, onder wie ondergrondsche strijders.' Gedacht wordt aan de in het wederopbouwplan te reconstru eren kruisgang bij de Broede renkerk. Deze zou een hof om sluiten, een plek in het hart van 41 Wetenswaardigheden Uit het Archief

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 19