'Een juichtoon ging er gisteren middag in veler hart, vlaggen wapperden al spoedig uit veler woning toen de telegraaf ons met het bericht bekend maakte dat onze rechtbank behouden bleef. De muziek van de artille rieschutterij bracht een serenade aan de h.h. mr. B.A. Roel vink, Voorz. der rechtbank en mr. S.M.S. de Ranitz, Officier van Justitie alhier. En waarlijk, Zutphen heeft reden tot juichen over de genomen beslissing. De uitbreiding van het rechtsgebied onzer stad maakt haar meer en meer tot een middenpunt, waar toe ligging en communicatie middelen haar bestemmen. Welvaart en meerder vertier kunnen er niet dan het gevolg van zijn. Breidt zich nu slechts de handel uit, vaart er een flin ke, degelijke handelsgeest in onze bevolking, waartoe de voorwaarde in ons spoorwegnet en onze ligging aan de rivier voorhanden zijn, dan gaat Zutphen inderdaad een schoone toekomst tegen.' In de Deventer Courant van 16 maart 1877 werd in een hoofd artikel onder de titel 'Mishan deld' uiting gegeven aan veront waardiging en smart: 'Verontwaardiging en smart ma ken wel eens woordenrijk en he vig maar het (is) verstandiger geweest en waardiger om een brutaal onrechtvaardige bejege ning den rug toe te keren en te zwijgen. Nog is ons de keel niet dicht ge knepen al ligt de stad onzer in woning vernederd daar al wordt ze in haar ongeluk ook nog van verschillende zijden met hoon gelach bespot, geschopt, ver guisd. De Eerste Kamer is er nog. Zal zij een maatregel verwerpen die door het algemeen belang niet wordt gevorderd en verbittering en vervreemding in verschillen de streken zal te voorschijn roe pen? Maar het schreien staat ons na der dan 't lachen. Met de tranen in de oogen van spijt hebben wij het vonnis van Deventer aange hoord. Voor het recht en het be lang dier stad schijnt geen plaats te zijn en voor hetgeen men in de laatste jaren het algemeen belang van Nederland gelieft te noemen.' Alle debatten in de Tweede Ka mer overziende kan in elk geval worden vastgesteld, dat de stad Deventer voor het behoud van zijn rechtbank fel heeft gevoch ten, maar de strijd op eervolle wijze heeft verloren. Het feit blijft bestaan dat het huidige arrondissement Zutphen (waaronder het kan tongerecht te Deventer ressor teert) in twee provincies is gele gen. Tijdens de bezetting in 1940-1945 is dat anders ge weest, omdat toen het kanton Deventer onder het arrondisse ment Zwolle heeft geressor teerd. Na 1945 werd de oude indeling weer hersteld. De laatste jaren zijn de grenzen van het arrondissement Zutphen bij het ministerie van justitie weer onderwerp van studie. Dat hangt dan weer samen met de grenzen van de ressorts van de politie. Door een voorgenomen reorga nisatie van de rechterlijke macht zal - helaas - de figuur van de kantonrechter gaan verdwijnen. Hij zal deel gaan uitmaken van de arrondissementsrechtbank, waarbij echter wel in de be staande gebouwen van het kan tongerecht zittingen zullen wor den gehouden. Omdat de kantongerechten in Nederland steeds goed, snel en zeker ook efficiënt functioneer den, acht ik dit onderdeel van de voorgenomen reorganisatie geen gelukkige greep. Of duide lijker gezegd: een misgreep! 38

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 16